Partnerzy serwisu:

Upamiętnią pomysłodawcę Portu Gdynia

Redakcja 08.09.2019

Upamiętnią pomysłodawcę Portu Gdynia
fot. Pixabay
W ramach uczczenia pamięci Gabriela Chrzanowskiego, rzecznika budowy portu w Gdynia, entuzjasty stworzenia floty pod polską banderą i człowieka związanego z polskim morzem, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdańsku. Uroczystość odbędzie się 8 września 2019 roku o godzinie 12:00.
Gabriel Szczęsny Chrzanowski miał ogromny wpływ na powstanie istniejącego do dziś portu w Gdyni. Był dyrektorem Departamentu Marynarki Handlowej Ministerstwa Przemysłu i Handlu II Rzeczpospolitej. Brał udział w wyborze Gdyni, zamiast planowanego wcześniej Tczewa, na miejsce wybudowania portu.

Brał też bezpośredni udział w powstawaniu polskiej floty handlowej. Wraz z Eugeniuszem Kwiatkowskim przygotował kontrakt na zakup pięciu pierwszych „francuzów” czyli statków floty.W niedzielnej uroczystości i złożeniu hołdu Gabrielowi Chrzanowskiemu wezmą udział władze miasta, władze Portu Gdynia oraz przedstawiciele rodziny, w tym historyk prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski i prof. dr hab. Krystyna Rowecka-Trzebicka.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony