Partner serwisu

Tarnów będzie lepiej chroniony przez powodzią

inf. pras. 15.07.2021

Tarnów będzie lepiej chroniony przez powodzią
fot. Google Maps
Ruszyły prace związane z rozbudową wałów przeciwpowodziowych rzeki Biała w Tarnowie. Będą prowadzone na odcinku 13 km. Inwestorem jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
To kolejny etap realizacji kompleksowej ochrony przeciwpowodziowej na terenie Małopolski. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2022 r. Wartość projektu to ponad 44 mln zł.

Realizacja projektu pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, zakładom przemysłowym, zabudowaniom mieszkalnym i gospodarczym oraz ochroni infrastrukturę techniczną przed katastrofalnymi skutkami przepływu wielkich wód w korycie rzeki w Białej oraz Tarnowie.

– Dzięki rozbudowie wałów przeciwpowodziowych zmniejszy się poziom zagrożenia powodziowego w tym regionie, czego skutkiem będzie wzrost bezpieczeństwa mieszkańców. Jest to kolejne realizowane przez nas zadanie, mające na celu ochronę przeciwpowodziową Małopolski – powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Planowane działania obejmują rozbudowę istniejących obwałowań przeciwpowodziowych Białej wraz z wałem cofkowym potoku Wątok, poprzez ich poszerzenie i podniesienie na bezpieczną wysokość oraz wydłużenie lewego odcinka obwałowania rzeki Biała.

Prace będą polegały m.in. na doszczelnieniu wału za pomocą przesłony przeciwfiltracyjnej, wykonaniu koniecznych dróg przywałowych na zawalu, odtworzeniu istniejących oraz wykonaniu nowych odcinków dróg w międzywalu, rozbudowie oraz budowie ramp wałowych, rozbudowie murów betonowych stanowiących integralną część wałów przeciwpowodziowych, przebudowie lub remoncie istniejących przepustów wałowych oraz konieczną przebudowę istniejącej infrastruktury. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym.

Inwestycja, którą realizuje RZGW w Krakowie, jest częścią ogólnopolskiego projektu ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry i Wisły. Projekt jest współfinansowany przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy, na ten cel przeznaczono ponadto środki z Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony