Partnerzy serwisu:

Tchórzewski: Będzie wsparcie dla Elektrowni Ostrołęka

Emilia Derewienko 07.07.2016

Tchórzewski: Będzie wsparcie dla Elektrowni Ostrołęka
fot. Energa Ostrołęka
Minister energii zadeklarował wsparcie finansowe dla budowy Elektrowni Ostrołęka. Zapowiedział, że spółka Energa nie będzie musiała finansować jej w całości, a wspólnik, który pokryje 50 % kosztów siłowni, zostanie wybrany przez Skarb Państwa.
Deklaracje Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii, padły podczas spotkania z Dariuszem Kaśkówem, prezesem Energi, 1 lipca w Ostrołęce. Szef resortu i przedstawiciel spółki energetycznej rozmawiali o planach budowy nowego bloku energetycznego.

Podczas konferencji prasowej Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że połowa z szacowanych na około 5,5 mld zł kosztów projektu zostanie poniesiona przez inwestora spoza spółki. Podkreślił, że nowy blok w Ostrołęce będzie zakładał współspalanie biomasy w stopniu nie mniejszym niż 20%. Dlatego tzw. wsad do współspalania mogą zapewnić okoliczni rolnicy, z którymi mogą zostać podpisane długoletnie umowy na dostawę biomasy.

Dariusz Kasków, prezes Energi, zaznaczył natomiast, że zasadnicze znaczenie dla rentowności inwestycji ma otoczenie regulacyjne, dlatego tak ważne jest wypracowanie odpowiednich mechanizmów, jak na przykład rynek mocy, które wspierać będą ją wspierać. Podkreślił, że spółka celowa, powołana do realizowania inwestycji, Ostrołęka C, zgłosiła osiągnięcie gotowości przetargowej.

Od maja tego roku, kiedy obecny zarząd spółki energetycznej uchylił decyzję z września 2012 roku o wstrzymaniu budowy bloku energetycznego w Ostrołęce, trwają w Enerdze prace nad ustaleniem modelu finansowania inwestycji. Nową elektrownię można wybudować w miarę szybko. Wykonane już prace i przygotowana dokumentacja umożliwiają zaoszczędzenie od 1,5 do 2 lat na procedurach związanych z przygotowaniem inwestycji. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony