Partnerzy serwisu:

Tchórzewski: Magazyn w Wierzchowicach zostanie rozbudowany

Emilia Derewienko 18.10.2016

Tchórzewski: Magazyn w Wierzchowicach zostanie rozbudowany
fot. PGNiG
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje rozbudowę magazynu gazu w Wierzchowicach w województwie dolnośląskim – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski w odpowiedzi na interpelację poselską Piotra Babiarza. Pojemność magazynu ma wzrosnąć z 1,2 mld m3 do 2 mld m3.
„Zarząd PGNiG w dniu 23 sierpnia 2016 roku podjął kierunkową decyzję w sprawie rozbudowy Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach. Projekt rozbudowy zakłada, że w perspektywie do 2022 roku pojemność czynna PMG Wierzchowice ulegnie zwiększeniu z 1 200 mln m3 do poziomu 2 000 mln m3. Dla podniesienia efektywności funkcjonowania przedmiotowej instalacji, przewidywany jest również wzrost maksymalnej mocy zatłaczania oraz maksymalnej mocy odbioru” – napisał Krzysztof Tchórzewski.

Jak podkreślił, ostateczna decyzja w sprawie rozbudowy PMG w Wierzchowicach zapadnie po analizie wyników wstępnego studium wykonalności oraz po przeprowadzeniu analizy rynkowej dotyczącej opłacalności projektu. Spółka przewiduje, że termin zakończenia wyżej wymienionych prac koncepcyjnych to pierwsza połowa 2017 roku.

Minister Tchórzewski zaznaczył, że planowany projekt został zgłoszony do wpisania na „Listę Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, stanowiącej Project Pipeline dla sektora energetyki w ramach POIiŚ 2014-2020”.

Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice zlokalizowany jest na terenie województwa dolnośląskiego, w powiecie milickim, na terenie gmin Milicz i Krośnice. Geograficznie magazyn położony jest na obszarze Kotliny Żmigrodzkiej wchodzącej w skład regionu Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Rejon magazynu wznosi się na wysokość 145-185 m n.p.m. i zlokalizowany jest w lewobrzeżnej części dorzecza Baryczy.

Magazyn w Wierzchowicach został już wcześniej rozbudowany w ramach perspektywy unijnej 2008-2013 do pojemności czynnej 1,2 mld m3 z 575 mln m3. Wartość całego projektu to ponad 1,7 mld zł. Dofinansowanie projektu wyniosło 491 mln zł.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony