Partnerzy serwisu:

Tchórzewski: PGG powstanie do 1 maja, albo w ogóle

Łukasz Kuś 11.04.2016

Tchórzewski: PGG powstanie do 1 maja, albo w ogóle
fot. Pixabay
Jeśli Polska Grupa Górnicza nie powstanie do 1 maja, to nie powstanie w ogóle – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas II Kongresu Elektryki Polskiej.
Chodzi o spółkę, która przejęłaby 11 perspektywicznych kopalń należących obecnie do Kompanii Węglowej. Minister Tchórzewski powiedział mówił, że priorytetem resortu obecnie jest plan ratunkowy dla górnictwa.

– Chciałbym się zgodzić z poglądem, że powinno się opracować długofalową strategię energetyki z dostosowaniem do zasobów. Niestety zaniedbania i doraźne problemy jakie występują w energetyce i górnictwie muszą być rozwiązane natychmiast i obecnie zajmujemy się doprowadzeniem górnictwa do normalnego rynkowego funkcjonowania. Prowadzimy zaawansowane rozmowy dotyczące obecności inwestorów w Polskiej Grupie Górniczej. Jesteśmy na dobrej drodze w rozmowach z bankami odnośnie restrukturyzacji zadłużenia. Trwają uzgodnienia ze stroną społeczną spraw wynagrodzeń w sytuacji gdy trzeba ciąć wszystkie koszty bo cena węgla spadła o połowie – powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Minister energii zwrócił uwagę na fakt, że szerzone w niektórych mediach opowieści o zarobkach górników są mitami. Ponadto jego zdaniem Polska jeszcze przez wiele lat będzie zależna od energii z węgla.

– Trzeba przyjąć do wiadomości, że w ciągu dziesięcioleci energetyki bez węgla w Polsce nie będzie. Na gazie nie możemy w Polsce w 100 procentach polegać. Opieramy naszą energetykę na tym jakie mamy zasoby, czyli na węglu. Perspektywiczna polityka antyemisyjna opierać się będzie na udoskonaleniu energetyki konwencjonalnej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dobrze że dwie inwestycje: Kozienice i Opole zostały zrealizowane – powiedział minister energii.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony