Partnerzy serwisu:

Tchórzewski: Spaliny groźniejsze niż kominy. Rozpoczął się II Stół Energetyczny

Emilia Derewienko 01.06.2017

Tchórzewski: Spaliny groźniejsze niż kominy. Rozpoczął się II Stół Energetyczny
fot. RI
– Stajemy przed wieloma wyzwaniami. Jesteśmy w takim momencie, że kończy się czas dyskusji. To jest moment, by podjąć decyzje co dalej, które bloki energetyczne mamy zamykać, a w które inwestować – mówił podczas otwarcia II Okrągłego Stołu Energetycznego minister energii, Krzysztof Tchórzewski.
Wydarzenie, które odbywa się w Ministerstwie Rozwoju, jest współorganizowane przez ZDG TOR. Otwierając II Okrągły Stół Energetyczny minister Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że konferencja będzie poświęcona dwóm wiodącym obecnie dziedzinom w energetyce: przyszłości bloków energetycznych i elektromobilności.

– Musimy zastanowić się czy obecna formuła polskiej energetyki jest dobra i właściwa. Jesteśmy w takim momencie, że kończy się czas dyskusji, trzeba podjąć decyzje co dalej. Czy decydujemy się na duobloki, które bloki muszą być wyłączone, a które możemy reaktywować. Pojawia się pytanie, jakie następne inwestycje są nam potrzebne – mówił Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, decyzje dotyczące dalszych inwestycji musimy podejmować już teraz.

Szef resortu energii powołał się na dane, z których wynika, że zużycie energii elektrycznej rośnie z roku na rok, nawet o 25% z 2015 do 2016 roku. – Jeśli chodzi o państwa starej UE, oni spodziewają się spadku na poziomie 8% w perspektywie do 2030 roku. Nie możemy się odnosić do wszystkich opinii, ale pokazywać własną perspektywę – zaznaczał Krzysztof Tchórzewski.

Minister odniósł się również do konieczności, jaką jest rozwój elektromobilności w Polsce. Jak powiedział, każdy, kto obecnie jest zainteresowany tym tematem wie, że obecnie to właśnie spaliny generują największe zagrożenie dla zdrowia. – Spaliny samochodowe są bardziej szkodliwe niż kominy elektrowni – mówił.

Minister energii podkreślił również, że bloki energetyczne wpisały się poniekąd w lokalny krajobraz Polski i nie przysparzają okolicznym mieszkańcom problemów.
– W Ostrołęce kilkaset metrów od osiedla będzie budowana elektrownia węglowa. Wielu mieszkańców nawet nie zauważa, że obok nich istnieją elektrownie – zaznaczył Krzysztof Tchórzewski.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony