Partnerzy serwisu:

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął 18 dostaw

Leonard Dolecki 04.07.2017

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął 18 dostaw
fot. Polskie LNG
Do terminalu LNG w Świnoujściu zawinął kolejny statek ze skroplonym gazem ziemnym. Jak podaje Gaz System jest to już osiemnasta dostawa surowca do Polski.
18. dostawa

Obecnie moc regazyfikacyjna terminala w Świnoujściu to 5 mld m3 rocznie, czyli mnie więcej tyle, ile wynosi jedna trzecia polskiego zapotrzebowania. Zarządca gazoportu zdecydował jednak o rozbudowie infrastruktury do 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Będzie to oznaczać m.in. budowę drugiego stanowiska statkowego, budowę bocznicy kolejowej w celu uruchomienia przeładunku LNG na kolej oraz budowę trzeciego zbiornika LNG.

W tej chwili terminal, któremu w czerwcu 2016 roku nadano imię Lecha Kaczyńskiego, przyjął już osiemnaście dostaw gazu.. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na mocy dwóch kontraktów z państwową firmą Qatargas kupuje w emiracie skroplony gaz ziemny, który trafia statkami do terminalu LNG w Świnoujściu. Od 2018 r. dostawy z Kataru dla PGNiG mają wynosić ok. 2,7 mld m3 gazu rocznie.

Dostawa z USA

Ważnym punktem w historii gazoportu było przyjęcie pierwszej dostawy ze Stanów Zjdnoczonych, która miała miejsce w czerwcu br. W wydarzeniu brali udział zarówno przedstawiciele rządu jak i PGNiG oraz firmy Cheniere.

– To nie tylko ustanowienie nowej relacji handlowej między USA a Polską. To pierwsza dostawa LNG dla PGNiG, miejmy nadzieję, że pierwsza z wielu – powiedział przedstawiciel Cheniere Energy, Andrew Walker.

Duża inwestycja

Sam terminal LNG miał zostać ukończony w 2014 roku, ale z uwagi na opóźnienia doszło tego w roku 2015. Niedługo potem doszło do jego rozruchu. Działać zaczął on w czerwcu 2016. Koszt jego budowy wyniósł ponad 3,5 mld zł.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Port Szczecin-Świnoujście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony