Partnerzy serwisu:

Terminal LNG w Świnoujściu w dalszej rozbudowie. Są umowy na 1,9 mld zł

Magdalena Romanowska 24.06.2020

Terminal LNG w Świnoujściu w dalszej rozbudowie. Są umowy na 1,9 mld zł
fot. Polskie LNG
Podpisano umowy dotyczące rozbudowy terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Część lądową oraz morską rozbuduje konsorcjum firm Porr i TGE Gas Engineering GmbH. Kontrakty opiewają łącznie na ok. 1,9 mld zł. Inwestycja ma zostać ukończona do 2023 r.
W ramach rozbudowy części lądowej oraz części morskiej terminalu LNG dojdzie do opracowania dokumentacji projektowej (projektu budowlanego i wykonawczego), wykonania prac budowlano-montażowych oraz rozruchu instalacji i uzyskania wymaganych pozwoleń. Rozbudowa będzie realizowana w kooperacji z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Inwestycja będzie realizowana przez dwa podmioty. Pierwszy z nich to spółka Polskie LNG , która odpowiedzialna będzie m.in. za wybudowanie nowego zbiornika LNG o pojemności ok. 180 tys. m3 brutto, i wykonanie części technologicznej nowego stanowiska statkowego służącego do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG.

Drugim podmiotem będzie Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który odpowiedzialny będzie za wybudowanie części hydrotechnicznej stanowiska statkowego, infrastruktury hydrotechnicznej pod estakadę przesyłową oraz kompletnej infrastruktury cumowniczej.

Jak powiedział, cytowany w komuikacie, Tomasz Stępień, prezes zarządu spółek Polskie LNG i Gaz-System, dzięki tej inwestycji zdolności regazyfikacyjne terminalu LNG osiągną poziom ok. 8,3 mld m3 rocznie. Po rozbudowie zwiększy się też elastyczność pracy obiektu oraz możliwości składowania gazu. Zostaną także udostępnione nowe usługi, które będą stanowić impuls do dalszego rozwoju.

Warto dodać, że również w tym roku, równolegle do procesu przetargowego na wybór wykonawcy rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, przeprowadzona została procedura Open Season, która umożliwiła uczestnikom rynku paliw gazowych złożenie ofert na usługę regazyfikacji oraz usługi dodatkowe. Spółki Polskie LNG i PGNiG podpisały 29 maja br. umowę na usługi, które dostępne będą po zakończeniu rozbudowy.

Rozbudowa objęta jest dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII, DZIAŁANIE: 7.1 w ramach projektu pod nazwą: „Rozszerzenie funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” w kwocie do 461 mln zł.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony