Partnerzy serwisu:

Tesla kupi firmę produkującą superkondensatory

Leonard Dolecki 05.02.2019

Tesla kupi firmę produkującą superkondensatory
fot. Tesla Motors
Amerykański koncern Tesla przejmuje firmę Maxwell, która zajmuje się m.in. produkcją superkondensatorów. Transakcja ma wartość ponad 200 mln dolarów, a technologia może zostać wykorzystana w nowych maszynach produkowanych przez Teslę.
Całkowita wartość transakcji to 218 mln dolarów. Firma założona przez Elona Muska wykupi akcje Maxwella w cenie 4,75 dolara za akcję, czyli o 54,7% drożej niż wynosiła wartość tych akcji podczas piątkowego zamknięcia amerykańskiej giełdy.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani informacją, że światowej klasy firma, jaką jest Tesla, zdecydowała się nabyć firmę Maxwell. Naszym wspólnym celem jest budowanie technologii przyszłości – powiedział prezes zarządu firmy Maxwell, Franz Fink.

Maxwell ma ponad pięćdziesięcioletnią tradycję w rozwijaniu technologii magazynowania energii oraz zasilania. Firma zajmuje się głównie produkcją superkondensatorów oraz suchych elektrod. Spółka zatrudnia niemal 400 pracowników, a jej siedziba jest zlokalizowana w San Diego.

Docelowo superkondensatory mogą zostać wykorzystane w nowych pojazdach Tesli. Mogą być one uzupełnieniem akumulatorów. Są one zdolne do szybkiego przyjęcia i oddania dużego ładunku elektrycznego, przez co mogą pomóc osiągnąć dobre parametry podczas przyśpieszania i hamowania. Charakteryzują się jednak również szybkim samorozładowaniem i niskimi możliwościami zgromadzenia energii, przez co nie mogą być używane jako jedyne źródło zasilania pojazdów poruszających się na dużych odległościach.

Dodatkowo urządzenia te znajdują zastosowanie w przechowywaniu energii w sieciach elektrycznych. Elon Musk znany jest z zainteresowania tą technologią. Superkondensatory miały być tematem jego pracy doktorskiej na Uniwersytecie Stanford. Jednak jak stwierdził w jednym z wpisów w serwisie Twitter – potrzebny był przełom w technologii przechowywania energii.

Jednym z przykładów zastosowania superkondensatorów w samochodach elektrycznych jest Aspark Owl. Japoński super samochód osiąga prędkość 100 km/h w ciągu ok. 2 sekund.

Dla Tesli interesująca może być również technologia suchych elektrod, które również mogą znaleźć zastosowanie w mobilności. Ich główną zaletą jest wysoka gęstość przechowywanej energii. Pod tym względem już mogą one konkurować z bateriami litowo-jonowymi.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony