Partner serwisu

Torpol z historycznym zyskiem po I kwartale

inf. pras. 23.05.2022

Torpol z historycznym zyskiem po I kwartale
fot. Torpol
Grupa Torpol zanotowała w I kwartale 2022 r. najwyższe zyski w swojej historii. Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł ok. 31 mln zł, co stanowi wzrost o 88 proc. EBITDA wyniosła 29 mln zł (+104 proc, r/r) a zysk netto ok. 20,3 mln zł (+211 proc. r/r). Grupa osiągnęła przychody netto ze sprzedaży na poziomie ponad 208 mln zł.
Portfel zamówień Grupy na koniec I kwartału 2022 roku wynosił niespełna 1,1 mld zł netto. Grupa nie ma zadłużenia netto i na koniec marca miała ok. 0,47 mld zł w gotówce.

– Był to najlepszy pierwszy kwartał w historii działalności spółki. Tak dobre wyniki finansowe są wynikiem konsekwentnej i pełnej zaangażowania pracy wszystkich naszych pracowników, optymalizacji procesów technologicznych i logistycznych oraz efektywnie wykorzystywanego specjalistycznego zaplecza technicznego, mocno rozbudowanego w ostatnich latach. Bardzo dużą rolę w uzyskaniu tych wyników mają również nasi partnerzy biznesowi – dostawcy i podwykonawcy oraz dobra współpraca z zamawiającym i inżynierem kontraktu. Dzięki temu skutecznie ograniczyliśmy materializację zakładanych w wycenie ryzyk, realizując część kontraktów z wyższą od planowanej marży – mówi Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu.

Ja dodaje prezes, głównym wyznaniem na kolejne kwartały jest budowa portfela zleceń. – Dlatego niezmiernie cieszą nas ostatnio ogłoszone postępowania oraz zapowiedzi szybkiego uruchomienia środków z funduszy europejskich w ramach KPO. Oznacza to bowiem, iż wkrótce możliwe będzie zwiększenie ilości postępowań przetargowych, na które czeka branża budowlana i których potrzebuje cała polska gospodarka. Mam nadzieję, że wiele rozstrzygnięć tych podstępowań przetargowych nastąpi jeszcze w tym roku – powiedział Grzegorz Grabowski.

W 2022 roku PKP PLK ogłosiły 14 postępowań przetargowych na łączną, szacunkową kwotę ponad 12 mld zł netto. Wartość wszystkich ofert złożonych przez Spółkę do końca marca br. wyniosła ok. 8,72 mld zł netto. Do końca pierwszego półrocza br. Torpol planuje złożyć oferty w pozostałych 5 postępowaniach organizowanych przez PKP PLK.

Spółka bierze również aktywny udział w postępowaniach organizowanych przez inne podmioty, m.in. podjęła decyzję o złożeniu aplikacji w postępowaniu organizowanym przez Centralny Port Komunikacyjny dotyczącym Wstępnych Konsultacji Rynkowych z generalnymi wykonawcami w komponencie kolejowym.

– CPK ma szanse stać się największym po PKP PLK polskim zarządcą sieci kolejowej w najbliższych latach, który będzie odpowiedzialny za realizację projektów kolejowych o wartościach zbliżonych do tych, które planuje podstawowy odbiorca naszych usług. Dlatego jesteśmy zainteresowani aktywnym udziałem w prowadzonych konsultacjach rynkowych oraz późniejszej realizacji ogłaszanych postępowań. Działania te pozwolą na dalszy rozwój spółki oraz dywersyfikację podmiotowej działalności w zakresie infrastruktury kolejowej – dodał prezes.

Konsekwentnie rozwijana jest również działalność operacyjna spółki Torpol Oil & Gas (TOG) która stopniowo umacnia swoją pozycję w sektorze oil&gas oraz zwiększa skalę działalności. Spółka zależna zbudowała rekordowy portfel zamówień o wartości ok. 112,7 mln zł netto. TOG wspólnie z Torpolem uczestniczą obecnie w postępowaniach przetargowych o łącznej szacunkowej wartości ponad 680 mln zł netto.

Grupa w 2022 roku planuje wydać na inwestycje ok. 22,9 mln zł, głównie na zakup urządzeń i maszyn do modernizacji linii kolejowych, pojazdów do naprawy i montażu sieci trakcyjnych, środków transportu oraz na dalszy rozwój oprogramowania i sprzętu IT.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony