Partner serwisu

Trakcja pokazuje stratę za pierwsze półrocze

ep. 17.09.2021

Trakcja pokazuje stratę za pierwsze półrocze
fot. Pixabay
W okresie pierwszych 6 miesięcy tego roku Grupa Trakcja odnotowała stratę netto w wysokości 37,663 mln zł. W stosunku do ubiegłego roku zmalały przychody.
W I półroczu 2021 roku Grupa Trakcja osiągnęła przychody na poziomie 533,973 mln zł. To o 4 proc. mniej niż w okresie porównawczym ub. roku. Na koniec czerwca odnotowano stratę brutto ze sprzedaży w kwocie 8,670 mln zł, co stanowi spadek o 9 497 tys. zł w stosunku do I półrocza 2020 roku. Marża zysku brutto na sprzedaży wyniosła - 1,6%.

Wyniki odzwierciedlają trudną sytuację finansowa w jakiej znajduje się Grupa. Jak podano w raporcie za pierwsze półrocze, największy wpływ miała sytuacja w jednostce dominującej, która odnotowała spadek wartości zysku brutto ze sprzedaży o 7,810 mln zł w stosunku do porównywalnego okresu roku ubiegłego. Jak tłumaczy spółka w komunikacie, było to spowodowane wydłużonym procedowaniem umów kredytów bankowych i pożyczek, co przełożyło się na ograniczone możliwości finansowania kapitału obrotowego Spółki w I połowie 2021 roku.

Brak finansowania przełożył się z kolei na niższą sprzedaż, a co za tym idzie niższy zysk brutto.

Słaba kondycja finansowa spowodowała także opóźnienia na realizowanych inwestycjach, co wygenerowało kolejne koszty i pogorszyło rentowność kontraktów, zwłaszcza kolejowych.

Trakcja wskazuje, że na słabe wyniki miała wpływ także sytuacja rynkowa, czyli wzrost cen materiałów budowlanych, zwłaszcza wyrobów ze stali, miedzi oraz tworzyw sztucznych. Spółka nie mogła zrównoważyć ich wcześniejszymi zakupami, gdyż nie pozwalały na to możliwości finansowe.

Na koniec czerwca portfel zamówień spółki Trakcja wynosił 1, 713 mld zł (bez kwot przychodów przypadających na konsorcjantów). Umowy podpisane w I półroczu maja wartość 198,1 mln zł. Natomiast portfel zamówień Grupy na koniec czerwca tego roku wyniósł ok. 2,5 mld zł (bez kwot przypadających na konsorcjantów).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony