Partner serwisu

Trakcja: Zerwanie umowy na DK-22 bezpodstawne

Redakcja 18.08.2020

Trakcja: Zerwanie umowy na DK-22 bezpodstawne
fot. GDDKiA
Wykonawca rozbudowy drogi krajowej nr 22 między Czarlinem i Knybawą nie zgadza się z zarzutami stawianymi przez GDDKiA. Zerwanie umowy przez inwestora uważa za bezpodstawne i bezskuteczne.
W poniedziałek pisaliśmy o rozwiązaniu przez GDDKiA umowy na rozbudowę DK-22 Czarlin – Knybawa. Lider konsorcjum wykonującego to zadanie – Trakcja SA – odpowiada na stanowisko inwestora.

Wykonawca podkreśla, że nie zgadza się z zarzutami, jakie zostały sformułowane w oświadczeniu inwestora dotyczącym odstąpienia od umowy. Zdaniem spółki, oświadczenie GDDKiA jest bezskuteczne.

Przypomnijmy, GDDKiA zarzucała m.in. opóźnienia w realizacji prac (termin minął w listopadzie 2019 r.) oraz brak mobilizacji wykonawcy. W swoim oświadczeniu Trakcja podkreśla, że powodem przesunięć w harmonogramie prac jest przede wszystkim „niemożność wykonania umowy i osiągnięcia zakładanego rezultatu z uwagi na niedostarczenie przez GDDKiA prawidłowej i kompletnej dokumentacji, co jest podstawowym obowiązkiem zamawiającego, który ogłasza przetarg na zamówienie publiczne na roboty budowlane”.

Zdaniem wykonawcy dokumentacja przekazana wykonawcy była niekompletna, ale również nie uwzględniała stanu rzeczywistego rewitalizowanych obiektów, w tym kluczowych obiektów mostowych. „Mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo użytkowników drogi, Trakcja S.A. nie mogła zgodzić się na realizację prac w oparciu o dokumentację zamawiającego” – pisze wykonawca.

Takie stanowisko, zdaniem wykonawcy, podziela komisja rozjemcza.

„Niezależna od zamawiającego i wykonawcy, komisja rozjemcza stwierdziła, że m.in. z uwagi na powyższe fakty, termin realizacji umowy powinien zostać formalnie zmieniony, a Trakcji S.A. należy się dodatkowe wynagrodzenie za niezbędne do realizacji umowy prace dodatkowe. GDDKiA nie wdrożyła jednak decyzji komisji rozjemczej, tylko naliczyła wykonawcy kary umowne” – czytamy w oświadczeniu wykonawcy.

„Mając na uwadze jakość prac, dbałość o bezpieczeństwo użytkowników, ale też nienarażanie spółki na straty związane z brakiem współpracy ze strony GDDKiA, w najbliższych dniach Trakcja podejmie dalsze kroki faktyczne i prawne w niniejszej sprawie – zapowiada wykonawca.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony