Partner serwisu

Trwa budowa obwodnicy za prawie 300 milionów. Znamy stan zaawansowania prac

GR 20.06.2022

Trwa budowa obwodnicy za prawie 300 milionów. Znamy stan zaawansowania prac
fot. GDDKiA Opole
Trwa m.in. budowa trzech rond, ułożona została już warstwa wiążąca – na 80 % GDDKiA szacuje stan zaawansowania prac przy budowie północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na Opolszczyźnie w ciągu drogi krajowej numer 40.
Powstający, ponad 14-kilometrowy odcinek będzie kontynuacją obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, która biegnie w kierunku autostrady A4. Nowa trasa w ciągu drogi krajowej numer 40 zacznie się rondem, ominie Sławięcice oraz Ujazd, a następnie z powrotem włączy się w obecną DK-40, tuż za granicą województw śląskiego i opolskiego na terenie gminy Rudziniec. Do skrzyżowania z DW426 będzie to droga jednojezdniowa z dodatkowym pasem do wyprzedzania o przekroju „2+1”, a na pozostałym odcinku kierowcy będą mieć do dyspozycji jedną jezdnię, lecz po dwa pasy w każdym kierunku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pochwaliła się stanem zaawansowania prac, który wynosi około 80 %. – Na całej długości trasy głównej położona została warstwa tzw. podbudowy pomocniczej z kruszywa oraz podbudowa bitumiczna, jest już także warstwa wiążąca. Wykonawca prowadzi prace wykończeniowe przy budowie ronda turbinowego na początkowym odcinku obwodnicy, montuje oświetlenie oraz wykonuje roboty brukarskie – wyliczają przedstawiciele instytucji i zapowiadają, że zakończenie robót jest planowane w ostatnim kwartale tego roku.

Trwa też budowa trzech innych rond, z czego jedno będzie mieć cztery wloty i połączy budowaną obwodnicę z DW426, drugie zostanie zlokalizowane na skrzyżowaniu z drogą powiatową w kierunku Jaryszowa, a trzecie połączy budowaną obwodnicę z przyszłą drogą gminną. –Prowadzone są także prace na trzynastu obiektach inżynierskich. Na moście nad kanałem Gliwickim, trwają już roboty wykończeniowe. Głównymi elementami konstrukcji są tam łuski stalowe, do których podwieszony jest pomost stalowy z płytą betonową – dodają urzędnicy.

W ramach inwestycji powstanie w sumie 18 obiektów inżynierskich: wiaduktów, mostów oraz przejść dla zwierząt. Przebudowana zostanie sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna czy urządzenia melioracyjne.

Całkowity koszt projektu to to 272,4 mln, z czego niemal 208 mln złotych wyniosło dofinansowanie z pieniędzy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony