Partnerzy serwisu:

Trwa gra o realizację Północnej Obwodnicy Krakowa

Leonard Dolecki 15.06.2018

Trwa gra o realizację Północnej Obwodnicy Krakowa
fot. GDDKiA
Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi przetarg dotyczący budowy Północnej Obwodnicy Krakowa (POK) w ciągu drogi ekspresowej S52. Jak podaje portal „lovekrakow.pl” – w ubiegłym tygodniu sprawą tego postępowania zajęła się Krajowa Izba Odwoławcza.
Przetarg w toku

W przetargu na realizację POK wystartowało ośmiu oferentów, z czego tylko jedna propozycja zmieściła się w budżecie zamawiającego. Ta jedyna oferta pochodziła od konsorcjum firm Stecol Corporation (Chiny) i Polbud Pomorze (Polska) i miała wartość 1,289 mld zł.

Według informacji portalu „lovekrakow.pl” – w miniony piątek sprawą tej inwestycji zajmowała się Krajowa Izba Odwoławcza. Odwołanie złożyło konsorcjum firm Budimex i Strabag, które w przetargu zaoferowało trzecią w kolejności kwotę. – Zaskarżone zostało to, że chińska firma Stecol Corporation utajniła część dokumentów. KIO nakazało odtajnienie tych dokumentów i zostało to zrobione – tłumaczy Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W tej chwili gra o realizację przedsięwzięcia nadal trwa. Według wypowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na antenie TVP – inwestor planuje latem podpisać umowę z wykonawcą. Niemniej jednak, wcześniejsze doświadczenia GDDKiA ze współpracy z chińskimi wykonawcami mogą powodować sceptyczne podejście do oferenta z najtańszą propozycję.

Duża inwestycja

Budżet inwestora opiewa na 1,339 mld zł. Północna Obwodnica Krakowa zostanie wybudowana jako droga ekspresowa S52 o łącznej długości 14,87 km, rozpoczynająca się od węzła Modlniczka (Radzikowskiego) do węzła Modlnica i dalej do węzła Kraków Mistrzejowice. Inwestycja polegać będzie także na dostosowaniu do parametrów klasy S na istniejącym odcinku węzeł Modlniczka (Radzikowskiego) – węzeł Modlnica – na długości 2,32 km (odcinek I).

Trasa ma być budowana w latach 2019-2022. W obrębie POK przewiduje się budowę 6 wiaduktów w ciągu samej trasy, 4 wiaduktów nad trasą i 3 mostów w ciągu dróg zbiorczych. Zostaną wybudowane węzły Węgrzce i Batowice oraz, jeśli wcześniej wejdzie do realizacji trasa Wolbromska, także węzeł Wolbromski.

Zamówienie będzie prowadzone w formule „projektuj i buduj” to oznacza, że wykonawca będzie zobowiązany do opracowania dokumentacji inwestycji, uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę, budowy infrastruktury oraz otrzymania zezwoleń na użytkowanie drogi.
 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony