Partnerzy serwisu:

Trzaskowski: Miasta powinny mieć bezpośredni dostęp do funduszy unijnych

ep. 08.11.2019

Trzaskowski: Miasta powinny mieć bezpośredni dostęp do funduszy unijnych
fot. pixabay.com/pl/users/Skitterphoto
Najbliższy budżet Unii Europejskiej powinien przewidywać rozwiązania, które zapewnią miastom bezpośredni dostęp do funduszy – uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który lobbuje na rzecz takich rozwiązań na forum unijnych instytucji. Ma w tym obszarze sojuszników m.in. wśród szefów stolic państw Grupy Wyszehradzkiej.
– Lobbing dotyczący rozwiązań związanych z rozwojem dużych miast trwa od wielu miesięcy – informował podczas konferencji prasowej w Warszawie Rafał Trzaskowski. Dodał, że osobiście prowadził rozmowy na ten temat w ramach Komisji Europejskiej, a także w Parlamencie Europejskim i Komitecie Regionów. – Umówiliśmy się przede wszystkim z burmistrzami Budapesztu, Bratysławy i Pragi, że będziemy na ten temat rozmawiać jako Grupa Wyszehradzka – powiedział prezydent Warszawy.

– Uważamy, że miasta powinny, poprzez konsorcja, które będą tworzyć, mieć bezpośredni dostęp do funduszy unijnych – wyjaśniał Trzaskowski. Według przedstawionej propozycji, bezpośrednio do samorządowych beneficjantów miałoby trafiać 7 proc. unijnych funduszy, pozostała część byłaby dystrybuowana tak jak dotychczas, przez programy regionalne, w tym te, adresowane do regionów najbardziej zaniedbanych.

Według Rafała Trzaskowskiego taki bezpośredni mechanizm alokacji środków unijnych jest istotny m.in. ze względów politycznych – zabezpieczałby miasta przed niechęcią do transferu środków na ich rzecz na poziomie krajowym. Jak mówił, o podobne rozwiązania zabiegają obecnie także organizacje pozarządowe.

– Rozmawiamy też z burmistrzami innych europejskich miast w kontekście klimatu – mówi Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem bezpośredni dostęp do funduszy przysłużyłby się podejmowaniu inicjatyw w tym obszarze.  

– To na razie nieformalny lobbing. Prowadzimy szeroko zakrojoną kampanię, żeby te mechanizmy nie tylko zostały uwzględnione w propozycji Komisji Europejskiej, ale i w ostatecznym budżecie zatwierdzonym przez wszystkie rządy – powiedział prezydent Warszawy.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony