Partnerzy serwisu:

Trzeci pas na obwodnicy Poznania. AWSA czeka na pozwolenie

Elżbieta Pałys 07.04.2018

Trzeci pas na obwodnicy Poznania. AWSA czeka na pozwolenie
fot. DXPG, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org
Trwa już postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę trzeciego pasa ruchu na autostradowej obwodnicy Poznania. Autostrada Wielkopolska liczy, że roboty ruszą po wakacjach. Na zwiększenie przepustowości drogi kierowcy czekają już od dawna.
Chodzi o liczący ok. 13 km odcinek biegnący w ciągu autostrady A2.

Autostradowa Obwodnica Poznania została wybudowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, a następnie w 2003 r. przekazana w bezpłatne utrzymanie spółce Autostrada Wielkopolska.

Pozwolenie złożone

Droga powstała jako dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu i tak funkcjonuje do tej pory. Przygotowania do rozbudowy – zgodnie z warunkami postawionymi w umowie – koncesjonariusz rozpoczął jeszcze pod koniec 2012 roku, kiedy natężenie ruchu na autostradzie sięgnęło 45 tys. pojazdów na dobę. Okazało się jednak, że dla planowanych działań konieczne jest zachowanie procedur jak dla nowych inwestycji, co oznaczało m.in. konieczność uzyskania decyzji środowiskowej.

Decyzję uzyskano w listopadzie 2016 r., ale dokument uprawomocnił się dopiero w sierpniu 2017 r., co pozwoliło zrealizować prace projektowe.

Pod koniec lutego Autostrada Wielkopolska SA złożyła w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu dwa wnioski o pozwolenie na budowę. – Wnioski dotyczą odcinków Poznań Zachód – Komorniki oraz Komorniki – Krzesiny – informuje Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa spółki.

Urząd wszczął postępowanie w połowie marca. – Czekamy na decyzję, która powinna trafić do spółki najprawdopodobniej do połowy czerwca. Wówczas będziemy mogli przystąpić do wyłonienia wykonawcy i wejść na obwodnicę z pracami w okolicach września tego roku – dodaje przedstawicielka AWSA.

Będą utrudnienia

Według szacunków, prace potrwają ok. 1,5 roku, co oznaczałoby finał na początku 2020 roku. – Zamierzamy prowadzić je tak, by w jak najmniejszym stopniu zakłócić ruch w tej części miasta – mówi Zofia Kwiatkowska.

Jak wyjaśnia, ruch w czasie prowadzenia prac będzie się odbywać dwupasowo w każdym kierunku jednak każda z jezdni będzie zwężona, a dozwolona prędkość znacznie zredukowana. Trzeba się będzie liczyć z dużymi utrudnieniami związanymi z płynnością przejazdu.

Prace, oprócz poszerzenia jezdni o trzeci pas, będą również obejmowały modernizację nawierzchni z przystosowaniem do większego ruchu, poszerzenie łącznic na wybranych węzłach oraz rozbudowę i budowę nowych ekranów akustycznych. Docelowo, na mocy wydanej decyzji środowiskowej, mają one zwiększyć swoją powierzchnię niemal trzykrotnie.

Według GPR 2015, autostradą A2 pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny w ciągu doby porusza się ponad 45 tys. pojazdów, a z trasy między Komornikami a Luboniem korzysta przeszło 60 tys. pojazdów w ciągu doby.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony