Partnerzy serwisu:

Tunel pod Łodzią powstanie za osiem lat. Jest harmonogram

Jakub Madrjas 20.08.2015

Tunel pod Łodzią powstanie za osiem lat. Jest harmonogram
fot. Nowa Łódź Fabryczna
Komisja Europejska chce, żeby dworzec Łódź Fabryczna był tylko pierwszym etapem inwestycji zawierającej w sobie również budowę tunelu średnicowego pod miastem. Takie stanowisko zostało wyrażone w decyzji o współfinansowaniu inwestycji z pieniędzy unijnych.
Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, w związku z taką deklaracją, komitet monitorujący studium wykonalności tunelu opracował harmonogram prac dotyczący realizacji inwestycji. Zakłada on ogłoszenie postępowania przetargowego na projekt i realizację tunelu w połowie 2016 r., rozpoczęcie prac budowlanych w końcu 2018 r., i ukończenie realizacji w 2023 r.

Harmonogram został przyjęty m.in. przy udziale ekspertów do spraw ochrony środowiska z PKP PLK i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Terminy realizacji przedsięwzięcia oraz możliwości jego finansowania są jak najbardziej realne – zapowiada marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Marszałek zabiega przy tym o budowę przystanku Centrum/Zielona. Wypadki nabrały tempa pod koniec czerwca. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przyłączyła się do demonstracji w sprawie inwestycji, proponując publicznie udział Urzędu Miasta w finansowaniu budowy stacji. Jego lokalizacja została wzięta pod uwagę przy sporządzaniu studium wykonalności tunelu przez PKP PLK. – Jest to miejsce skrzyżowań z podstawowymi liniami komunikacji miejskiej i zapewni pełną integrację przewozów miejskich z Łódzką Koleją Aglomeracyjną – wyjaśnia marszałek Stępień. Przebieg podziemnej linii pod skrzyżowaniem Zielona – Zachodnia – al. Kościuszki może ulec korekcie, by budowa stacji Łódź Centrum nie musiała pociągać za sobą wyburzeń śródmiejskich kamienic.

Przypomnijmy, że tunel średnicowy pod Łodzią jest jedną z podstawowych inwestycji, którą przewiduje Kontrakt Terytorialny dla Województwa Łódzkiego. Ma być finansowany z pieniędzy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Funduszu Kolejowego. Koszt budowy szacuje się na 2 mld 300 mln zł. style="font-size: 15px; font-weight: normal; line-height: 1.5;" /> 

Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ
 


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony