Partner serwisu

Tunel pod Świną. Zostało 200 metrów!

inf. pras./red. 31.08.2021

arrow
arrow
Tunel pod Świną. Zostało 200 metrów!
fot. UM Świnoujście
Tunel pod Świną. Zostało 200 metrów!
Tunel pod Świną. Zostało 200 metrów!
Tunel pod Świną. Zostało 200 metrów!
Tunel pod Świną. Zostało 200 metrów!
Tunel pod Świną. Zostało 200 metrów!
Tunel pod Świną. Zostało 200 metrów!
Tunel pod Świną. Zostało 200 metrów!
Tarcza drążąca jest już na 1276 metrze tunelu pod Świną w Świnoujściu. Do pokonania pozostało jej nieco ponad 200 metrów. Betonowa „kołyska” już czeka na maszynę TBM.
W ostatnich dniach prace postępowały w tempie nawet 14 -18 metrów dziennie – informuje Urząd Miasta w Świnoujściu. Przed komorą odbiorczą maszyna zwolni, by bezpiecznie wejść w blok betonowy, a potem do szybu odbiorczego, który na moment wyjścia zostanie wypełniony wodą – tłumaczy inwestor.

Gotowość do przyjęcia maszyny

Komora odbiorcza jest już przygotowana na wejście do niej maszyny TBM. Wykonana została specjalna betonowa „kołyska”, gdzie tarcza maszyny zakończy prace. Trwają prace związane z przygotowaniem do jej demontażu m.in. wzmacniane jest podłoże, na którym staną dźwigi. Dźwigami demontowane elementy maszyny, będą wyciągane na zewnątrz szybu odbiorczego.

– Kiedy Wyspiarka przebije betonową ścianę, zakończy bardzo ważny element prac, czyli wiercenie tunelu maszyną TBM – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Samo wiercenie, to oczywiście nie wszystko, teraz wykonawca, czyli konsorcjum Gullermak/PORR musi wykonać układ jezdni, teletechnikę, ale przede wszystkim wyjścia ewakuacyjne. Te wykonywane będą metodą mrożenia i to jeden z bardziej skomplikowanych elementów prac. W tunelu będą 4 wyjścia awaryjne: 2 w części drążonej i po jednym w miejscu szybu startowego i odbiorczego – dodaje Janusz Żmurkiewicz.

Poza drążeniem, obecnie trwają także prace na wyspie Wolin, gdzie wykonywane są roboty drogowe oraz wykończeniowe konstrukcji rampy w segmentach R1-R16.

674 pierścienie zamontowane

Na wyspie Uznam w komorze startowej TBM uszczelniane są ściany szczelinowe, rozpoczęto także prace dla docelowej konstrukcji wewnętrznej: wykonywanie bruzd pod wsporniki stropu pośredniego, w tym wiercenie otworów, wklejanie prętów, zbrojenie szalowane i betonowane odcinkowe wsporników. Kontynuowane są również prace wykończeniowe konstrukcji rampy w segmentach S1-S11. W minionym tygodniu w tunelu drążonym maszyną TBM zmontowano 55 pierścieni o szerokości 2 metrów. Łącznie w tunelu zamontowano już 674 pierścieni obudowy, w tym 170 pierścieni półtorametrowych i 504 dwumetrowych.

– Każdy pierścień obudowy tunelu składa się z 8 segmentów montowanych bezpośrednio na maszynie przy pomocy specjalnej układarki, która zawsze w tej samej kolejności układa pierścienie, zmienia się tylko położenie pierwszego segmentu w kolejnym pierścieniu w związku z koniecznością uzyskania projektowej trasy tunelu – mówi Jacek Król, inżynier rezydent z konsorcjum SWECO/Lafrentz nadzorującego prace przy inwestycji w Świnoujściu. – Obudowa tunelu jest wykonana z segmentów betonowych, wzmacnianych włóknami stalowymi, a w niektórych partiach tunelu jest zbrojona klasycznie koszami ze stali zbrojeniowej – dodaje Jacek Król.
Produkcja segmentów obudowy tunelu została już zakończona, natomiast w zakładzie prefabrykacji nadal odbywa się produkcja prefabrykatów. Tym razem wykonywane są prefabrykaty dla konstrukcji wewnętrznych, które będą montowane po wykonaniu tunelu TBM: są to prefabrykaty dla wykonania płyty jezdnej – wsporniki typ "U" i płyty filigran oraz prefabrykaty dla wykonania kanału wentylacyjnego w części stropowej tunelu – tzw. prefabrykaty sufitowe. W zakładzie konstrukcji stalowych trwa natomiast produkcja tymczasowej konstrukcji stalowej, która wzmocni tunel na czas realizacji wyjść ewakuacyjnych.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony