Partner serwisu

Tusk: List ambasadorów ws. GDDKiA nie zrobił na mnie wrażenia

Rynek Infrastruktury 19.06.2013

Tusk: List ambasadorów ws. GDDKiA nie zrobił na mnie wrażenia
fot. KPRM
W zeszłym tygodniu do wicepremiera Janusza Piechocińskiego trafił list ambasadorów kilku europejskich państw, którzy wyrażają niepokój w związku z praktykami Generalnej Dyrekcji, stosowanymi wobec zagranicznych wykonawców. Sygnały płynące z zagranicy nie robią jednak wrażenia na premierze Donaldzie Tusku.

– Politycy i dyplomaci chcą, by Polska płaciła firmom niezależnie do tego, czy te firmy wywiązały się ze zobowiązań, zapłaciły polskim podwykonawcom i zrealizowały prace, które się im zleca i za które oczekują zapłaty – powiedział premier podczas konferencji prasowej.

Tusk oznajmił, że treść listu wskazuje na to, że firmy budowlane były współautorami przedstawionych postulatów. Premier dodał, że zależy mu na tym, by relacje między Polską a zagranicznymi dyplomatami były jak najlepsze, zaznacza jednocześnie, że nie ma żadnego powodu, by GDDKiA „ustępowała przed polityczną presją i płaciła szybciej lub więcej niż to wynika z kontraktu”.

– Staramy się działać z pełną życzliwością z pewnością będziemy z wieloma z tych firm jeszcze współpracować – mówił premier. – Ale nie ma mowy o tym, żeby nawet największe koncerny międzynarodowe naciągnęły nas na więcej pieniędzy niż im przysługuje. Szanując intencje ambasadorów powiem, że Na mnie ten list nie zrobił szczególnego wrażenia – podsumował Tusk.

W liście skierowanym do wicepremier Janusza Piechocińskiego ambasadorowie wyrażają swoje obawy odnośnie relacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z zagranicznymi firmami wykonawczymi. Zwracają uwagę na to, że polski inwestor nie stosuje między innymi wzorów kontraktów FIDIC, karze wykonawcę za niezależne od niego sytuacje oraz zniechęca do występowania na drogę sądową w celu obrony swoich praw.

Według autorów listu, sytuacji nie poprawia fakt, że GDDKiA rozstrzyga przetargi biorąc pod uwagę jedynie kryterium najniższej ceny. Dodają, że wszystkie niedogodności związane z zamówieniami publicznymi w Polsce oraz postawa inwestora powodują trudności w świadczeniu usług „najlepszej jakości” przez zagraniczne firmy.

Ambasadorowie zwrócili się do wicepremiera z prośbą o przyjrzenie się tej sprawie oraz przyczynienie się tym samym do poprawy szybkości rozwoju infrastruktury w Polsce.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony