Partner serwisu

Ukraina. Będzie most opóźniony o 15 lat. Wykonawcą turecka firma

Magdalena Romanowska 10.03.2020

Ukraina. Będzie most opóźniony o 15 lat. Wykonawcą turecka firma
fot. hortica.zp.ua
W ubiegłym tygodniu (3 marca) ukraiński rząd wybrał turecką firmę Onur Taahhut na wykonawcę budowy mostu nad Dnieprem na Zaporożu. Kontrakt został zawarty między wykonawcą a agencją drogową Ukravtodor. Pierwszy projekt tego mostu przygotowano jeszcze w 2003 r, a oddany miał być w roku 2005.
Budowa mostu wyniesie około 12 mld hrywien (ok. 472 mln USD). Jak powiedział, cytowany przez racurs.ua, premier Ukrainy Aleksiej Gonczaruk, jest to bardzo symboliczny projekt, który od lat zmagał się z nieprawidłowościami finansowymi.

Mosty łączące centralną część Zaporoża z dzielnicą Khortytsia, położoną na prawym brzegu Dniepru, zostały wybudowane w latach 50. Nie są one przystosowane do takiego natężenia ruchu, jaki obecnie przecina rzekę.

Pierwsze kroki w kierunku budowy nowego mostu podjęto w 2003 roku. Przeprawa miała powstać w pobliżu istniejących mostów. Wystąpiły problemy z generalnym wykonawcą, na budowie pojawił się nowy, który zmienił rodzaj dźwigu używanego w pierwszym etapie. Dźwig został uszkodzony. Musiano więc zrezygnować z mostu na łuku i zdecydowano się na na podpory. Niedługo potem pojawiły się problemy ze źródłem finansowania i budowa utknęła w martwym punkcie.

Aleksander Kubakov, szefu Ukravtodoru ogłosił, że prace mają rozpocząć się jeszcze w przyszłym tygodniu.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony