Partner serwisu

Ukraińcy w polskiej branży budowlanej: Ubyło nawet 10 proc. pracowników

Kasper Fiszer 13.06.2022

Ukraińcy w polskiej branży budowlanej: Ubyło nawet 10 proc. pracowników
fot. Pixabay
Rosyjska inwazja na Ukrainę mocno zmieniła polski rynek pracy. Branża infrastrukturalna odczuła wyjazd wielu mężczyzn, którzy podjęli walkę zbrojną z okupantem. Zdarza się więc, że zwłaszcza w przypadku inwestycji lokalnych trudno jest skompletować niezbędny personel.
– Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że ukraińscy pracownicy pełnią bardzo istotną rolę w polskim sektorze budowlanym. Przez ostatnie dwa lata również na Ukrainie budowlanka notowała dobry okres i już wtedy pojawił się problem z dostępnością ukraińskich pracowników dla polskich przedsiębiorstw – mówił podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej Paweł Kułaga, przewodniczący Komitetu ds. Migracji i Zatrudnienia Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Oczywiście sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie 24 lutego tego roku.

Zgodnie z szacunkami przytaczanymi przez prelegenta polscy przedsiębiorcy budowlani musieli liczyć się z wyjazdem na wojnę ok. 10 proc. swoich ukraińskich pracowników. – To nie jest więc masowy wyjazd, ale biorąc pod uwagę występujące już wczesniej braki, to odczuwalny spadek liczby pracowników – ocenił. Zwrócił uwagę, że są lokalne inwestycje drogowe, które od kilku miesięcy wbrew wcześniejszym założeniom nie wystartowały właśnie z uwagi na deficyt kadr.

Przedstawiciel PUIG zaznaczył, że trudno jest obecnie prognozować, jak wielu Ukraińców będzie decydować się na pracę w Polsce w kolejnych miesiącach i latach. Sytuacja wojenna wciąż jest bowiem bardzo niestabilna. – To, co jest pewne, to to, że poruszamy się teraz na gruncie zupełnie nowych przepisów, o co środowiska związane z szeroko rozumianym zatrudnianiem cudzoziemców długo apelowały – wskazywał.

Mówił tu nie tylko o zapisach nowych ustaw przyjmowanych po rosyjskiej inwazji, ale też o rozwiązaniach wprowadzonych w okresie pandemii. W specustawie covidowej założono bowiem m.in. wydłużenie okresu ważności dokumentów legalizacyjnych. W specustawie o pomocy uchodźcom z Ukrainy umożliwiono zaś dość szeroki dostęp do pracy i do urzędów pracy. Podobne regulacje zaczęły obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej.

Obywatele Ukrainy w trudnym czasie uzyskali więc nowe możliwości poszukiwania pracy w Polsce. Na razie trudno jednak spodziewać się wypełnienia luki rynkowej związanej z decyzją wielu osób o podjęciu zbrojnej walki w swoim kraju.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony