Partner serwisu

Ukraińskie zboże będzie płynąć Dunajem

Magdalena Chajzler 13.07.2022

Ukraińskie zboże będzie płynąć Dunajem
fot. Pixabay
Ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow poinformował, że już 16 statków towarowych przepłynęło przez ujście Bystre na Dunaju, aby odebrać zboże z ukraińskich portów rzecznych rozlokowanych wzdłuż rzeki. Zboże ma być przeznaczone na eksport, zwłaszcza do krajów afrykańskich. Władze Ukrainy planują utrzymać wysokie tempo przerzutu zboża Dunajem.
16 statków, które w ciągu 4 dni przepłynęło przez ujście Bystre, czeka na załadunek ukraińskiego zboża w portach rzecznych na Dunaju – w Izmaił i Reni. Wykorzystanie tych portów jest możliwe dzięki odzyskaniu przez Ukraińców Wyspy Węży, która osłania ujście Bystre.

Kolejne statki czekają na odbiór zboża w rumuńskim kanale Sulina. Obecnie przez kanał mogą przepływać cztery statki na dobę, ale Ukraina negocjuje z Rumunią możliwość podwojenia liczebności jednostek. Jeśli negocjacje będą pomyślne, można się spodziewać, że kolejka oczekujących statków zostanie rozładowana w ciągu tygodnia. Szacuje się, że miesięczny eksport ukraińskiego zboża wzrośnie o 500 tys. ton.

Jak podaje ukraińskie ministerstwo infrastruktury, przed wybuchem wojny ukraińskie porty morskie obsługiwały około 80% eksportu produktów rolnych. Obecnie, ze względu na rosyjską blokadę na Morzu Czarnym, eksport został ograniczony do dunajskich portów rzecznych, linii kolejowych i dróg lądowych.

Ponadto tureckie ministerstwo obrony poinformowało, że planowane są rozmowy delegacji z Turcji, Ukrainy i Rosji oraz delegata ONZ w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez porty czarnomorskie.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony