Partnerzy serwisu:

Ulice Los Angles ochładzają klimat w mieście. Pomaga specjalna emulsja

Redakcja 29.06.2019

Ulice Los Angles ochładzają klimat w mieście. Pomaga specjalna emulsja
fot. GuardTop
Z każdym rokiem rośnie liczba dni o bardzo wysokich temperaturach, co jasno świadczy o globalnym ociepleniu. Upały najbardziej uciążliwe są w miastach. W Los Angeles znaleziono jednak sposób jak można obniżyć temperaturę.
W dużych metropoliach, w których panuje wysokie nasłonecznienie, asfaltowe ulice i betonowe budynki przez cały dzień mocno się nagrzewają. M.in. dlatego wysokie temperatury w tych miastach panują nawet po zmroku ponieważ po zajściu słońca infrastruktura nadal oddaje ciepło.

Odpowiedzią może być CoolSeal. Jest to nazwa emulsji, którą można pomalować asfaltową jezdnię w celu obniżenia nagrzewania się jej.

Głównym aspektem, dzięki któremu ulica pomalowana taką „farbą” obniża jej temperaturę jest zniwelowanie absorbcji energii słonecznej. Zwykły asfalt, również przez swoją ciemną barwę, pochłania dużą jej część, a następnie oddaje w postaci energii cieplnej.

Z kolei trasa, na którą nałożono CoolSeal, ma jasny kolor oraz, po zaschnięciu, strukturę powłoki niepozwalającej na docieranie części energii słonecznej do dalszych warstw drogi, przez co infrastruktura nagrzewa się znacznie mniej.

Według informacji producenta, firmy GuradTop, bazująca na wodze, asfaltowa powłoka uszczelniająca może obniżyć temperaturę nawierzchni o 10-30 stopni Farenheita, czyli ok. 5-15 stopni Celcjusza.

W Los Angeles, gdzie nasłonecznienie jest bardzo wysokie, a wyasfaltowane drogi osiągają nawet 160 stopni Farenheita, czyli ok. 71 stopni Celcjusza, władze zdecydowały się użyć tej „farby” na części ulic w mieście. Według Los Angeles Times – w kwietniu br. w stolicy Kalifornii takich instalacji było 15.

Rozwiązanie może znacznie poprawić sytuację mieszkańców, którzy muszą zmagać się z coraz bardziej uciążliwymi upałami. CoolSeal ma jednak jedną wadę. Obecnie jest niestety produktem drogim. Według CBS – pokrycie drogi o długości 1 mili kosztuje ok. 40 tys. dolarów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony