Partnerzy serwisu:

Umowa na koncepcję obwodnicy Chełma podpisana

Leonard Dolecki 31.08.2018

Umowa na koncepcję obwodnicy Chełma podpisana
fot. GDDKiA
Dziś, 31 sierpnia, lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na opracowanie koncepcji programowej obwodnicy Chełma. Zadanie, za 3,1 mln zł zrealizuje firma Mosty Katowice.
Czas realizacji zadania to 23 miesiące od podpisania umowy, a koszt prac projektowych wyniesie blisko 3,1 mln zł. Zadaniem wykonawcy, firmy Mosty Katowice, będzie opracowanie analiz i prognozy ruchu, dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej dla celów projektowania dróg, a także dokumentacji geologiczno–inżynierskiej, hydrogeologicznej, geotechnicznej i hydrologiczno-hydraulicznej. To pozwoli na zaprojektowanie ostatecznego wariantu technicznego realizacji inwestycji i przeprowadzenie rozpoznania podłoża gruntowego.

Projektanci w ramach prac nad koncepcją programową mogą zaproponować nowe rozwiązania dotyczące obsługi ruchu lokalnego. Dokumentacja, na której wykonanie podpisano umowę, posłuży do opracowania dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie projektuj i buduj. Obwodnica Chełma została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, realizacja trasy jest przewidziana w latach 2021-2025.

Przebieg obwodnicy Chełma o długości ok. 17 km jest już ustalony decyzją środowiskową. Dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu rozpocznie się od węzła Chełm Zachód na przecięciu z obecną drogą krajową nr 12 i od północy ominie miasto. Powstaną jeszcze trzy węzły: Chełm Północ, Chełm Okszów i Chełm Wschód, na którym obwodnica połączy się z DK-12.
 
To pierwsze podpisanie umowy w tym, trwającym od marca br., przetargu. Obejmuje on niemal 75-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S12. W całości prowadzi on od węzła Piaski Wschód do granicy z Ukrainą. Zadanie podzielono na trzy części i komisja przetargowa ocenia oferty złożone na pozostałe dwie części.

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury – obwodnica Chełma to bardzo istotna inwestycja, która zostanie zrealizowana w ramach budowy ekspresowego połączenia od Lublina do granicy państwa z Ukrainą. S12 będzie stanowiła odnogę łączącą korytarz Via Carpatia, przebiegający z północy na południe Europy, z naszymi wschodnimi sąsiadami. Budowa S12 i obwodnicy Chełma przyczyni się do aktywizacji gospodarczej regionu i pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obwodnice
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony