Partnerzy serwisu:

Unia daje blisko 2 miliardy na drogi S1 i S19

inf. pras. 20.09.2019

Unia daje blisko 2 miliardy na drogi S1 i S19
fot. GDDKiA
Kolejny zastrzyk środków unijnych dla sektora drogowego w Polsce. Wsparcie z UE zostanie przeznaczone na budowę dwóch dróg ekspresowych: S1 w województwie śląskim na odcinku Pyrzowice – Podwarpie oraz S19 w województwie lubelskim na odcinku Lublin Węglin – Kraśnik Południe i na odcinku Kraśnik Południe – Lasy Janowskie oraz województwie podkarpackim na odcinku w. Nisko Południe (bez węzła) – w. Sokołów Małopolski Północ (z węzłem).
Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad 4 umowy o dofinansowanie projektów ze środków unijnych. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 3,75 mld zł. Unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniesie ponad 1,88 mld zł.

– Polska bardzo sprawnie wykorzystuje środki europejskie w obszarze transportu. Realizujemy wielkie, strategiczne inwestycje, takie jak droga ekspresowa S19 i szlak Via Carpatia, które są ważne dla rozwoju nie tylko polskiej, ale także europejskiej gospodarki – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Umowy obejmujące inwestycje podpisali Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Jacek Gryga, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

– Realizacja POIiŚ przebiega bardzo sprawnie, wszystkie zakładane plany są realizowane i to zwykle z dużą nadwyżką. Podpisane dziś umowy umożliwią dofinansowanie ważnych dróg. S19 stanowi fragment międzynarodowego korytarza transportowego – Via Carpatia, który będzie odgrywać istotną rolę w polskiej gospodarce. Dofinansowany fragment S1 ma ogromne znacznie dla Śląska – zaznaczył podczas uroczystości minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

S19 Lublin Węglin – Kraśnik Południe

Budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin Węglin – Kraśnik Południe została dofinansowana kwotą 736,586 mln zł. Całkowita wartość inwestycji to 1,488 mld zł.

Przedmiotem projektu jest budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin Węglin - Kraśnik Południe o długości 41,93 km. Droga ekspresowa stanowi element transeuropejskich sieci transportowych i jest zlokalizowana w bazowym korytarzu TEN-T.

W ramach inwestycji powstanie droga ekspresowa S19 o długości blisko 42 km. Na trasie zaplanowano 5 węzłów drogowych i 8 Miejsc Obsługi Podróżnych. Wyremontowane zostaną także odcinki istniejącej drogi krajowej nr 19 o łącznej długości ok. 10 km, wybudowane wiadukty, mosty i przepusty. Powstanie także Systemu Zarządzania Ruchem, urządzenia brd itp.

Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2021 r.

S19 Kraśnik Południe – Lasy Janowskie

Odcinek S19 od Kraśnika do Lasów Janowskich otrzymał dotację w kwocie 483,157 mln zł przy całkowitej wartości projektu: 992,166 zł.

Projekt zakłada budowę drogi ekspresowej o długości 32,86 km. Droga ekspresowa stanowi element transeuropejskich sieci transportowych i jest zlokalizowana w bazowym korytarzu TEN-T.

Na trasie powstanie 5 węzłów drogowych i 4 Miejsca Obsługi Podróżnych. Wyremontowany będzie istniejący odcinek drogi krajowej nr 19 o długości ok. 9,63 km. Także tu powstanie System Zarządzania Ruchem.

Projekt będzie realizowany do 31 maja 2021 r.

S19 Nisko Południe (bez węzła) – Sokołów Małopolski Północ

Budowę drogi ekspresowej S19 na obszarze woj. podkarpackiego na odcinku w. Nisko Południe (bez węzła) – w. Sokołów Małopolski Północ (z węzłem) o długości 29,67 km będzie kosztowała łącznie 1,132 mld zł. Wartość unijnego dofinansowania to 587,297 mln zł.

Droga jest zlokalizowana w bazowym korytarzu TEN-T i stanowi fragment korytarza Via Carpatia.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę 4 węzłów drogowych: Podgórze, Nowy Kamień, Kamień i Sokołów Małopolski Północ. Wybudowane będą Obwód Utrzymania Drogowego Sokołów Małopolski Północ, obiekty inżynierskie, ekrany akustyczne i System Zarządzania Ruchem.

Projekt będzie realizowany do 31 maja 2022 r.

– Budowa kolejnych odcinków drogi ekspresowej S19 na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu przyczynia się do stworzenia spójnej sieci dróg o dużej przepustowości łączącej wszystkie miasta wojewódzkie z siecią TEN-T i pozwalającej na ich skomunikowanie za pomocą dróg szybkiego ruchu z Warszawą – podkreśliła J. Lech, p.o. dyrektora CUPT.

Jak wskazał Witold Naturski, zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: – Unia Europejska od momentu swego powstania wspiera rozwój infrastruktury transportowej. Dobre skomunikowanie wszystkich regionów UE było i pozostaje priorytetem polityki regionalnej. Patrząc z perspektywy historycznej, po wielkich beneficjentach tego rodzaju wsparcia, takich jak Włochy, Portugalia, Hiszpania czy Grecja, po rozszerzeniu w 2004 przyszedł czas na Polskę. Polskę, która już trzecią perspektywę jest odbiorcą największych dotacji w ramach polityki spójności. POIiŚ, w ramach którego podpisujemy dziś cztery umowy na budowę tras S19 i S1, jest największym unijnym programem przyczyniającym się do rozwoju poprzez wsparcie inwestycyjne z zakresu gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska, transportu i bezpieczeństwa energetycznego.

S1 Pyrzowice – Podwarpie

Droga ekspresowa S1 na odcinku Pyrzowice – Podwarpie będzie kosztowała 138,982 mln zł. Unia sfinansuje 74,445 mln zł.

Projekt obejmuje budowę drogi ekspresowej o długości 32,86 km. Droga ekspresowa stanowi element transeuropejskich sieci transportowych i jest zlokalizowana w bazowym korytarzu TEN-T.

Zakres inwestycji to: budowa drogi S1 o długości 9,72 km, przebudowa węzła drogowego w ciągu S1, budowę mostów, wiaduktów, przepustów, budowa ekranów akustycznych, urządzeń organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także budowę przepustów i przejść dla zwierząt oraz innych urządzeń ochrony środowiska.

Projekt będzie realizowany do 26 kwietnia 2021r.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony