Partner serwisu

Unibep ze zwiększonymi przychodami i zyskiem za 2019 rok

Magdalena Romanowska 03.04.2020

Unibep ze zwiększonymi przychodami i zyskiem za 2019 rok
fot. Unibep
Grupa budowlana Unibep opublikowała raport dotyczący wyników finansowych za 2019 rok. Wynika z niego, że w minionym roku grupa miała na poziomie skonsolidowanym 1,659 mld zł przychodów wobec 1,658 mld zł w roku poprzednim. W 2019 roku podpisano również kontrakty o łącznej wartości ok. 1,43 mld zł.
Wśród ważnych inwestycji transportowych zrealizowanych przez grupę Unibep w 2019 roku znalazły się: otwarcie Centrum Logistycznegp w Bołbasowie na Białorusi, oddanie do użytku Trasy Niepodległości w Białymstoku, jednej z najważniejszych arterii w stolicy Podlasia oraz zakończenie budowy jedynego na Podlasiu centrum logistycznego wraz z terminalem kontenerowym w Łapach.

Zysk EBITDA na koniec roku 2019 wyniósł 55,8 mln zł w stosunku do 45,3 mln zł w roku 2018. Zysk netto po 2019 r. sięgnął 30,05 mln zł, podczas gdy w roku poprzednim było to 27,6 mln zł.

 

Wykres: Unibep

Jak czytamy w raporcie: „rok 2019 zgodnie z oczekiwaniami Zarządu przyniósł poprawę wyników Grupy UNIBEP na poziomie zysku netto. Sprzedaż względem 2018 pozostała bez zmian, a zysk netto wzrósł o ok. 9 proc”.

Z raportu dowiadujemy się również, że Segment infrastruktury utrzymał sprzedaż na poziomie roku poprzedniego. Znacznie natomiast zwiększył marżę. W roku 2019 realizowane były kontrakty podpisane w okresie wcześniejszym, kontrakty rentowne i perspektywiczne.

Spółka zapewnia, że wskaźniki płynności znajdują się na bezpiecznym poziomie. Lepszy niż przed rokiem portfel zamówień pozwala zwiększać obroty. Zaznacza jednak, że znacznym problemem jest bardzo niski kurs korony norweskiej, w której zawierane są kontrakty na rynku norweskim.

 
Tabela: Unibep

Co do przewidywań na rok 2020, członkowie zarządu Unibepu uwzględniają zaistniałą sytuację epidemiczną i jej wpływ na podane na początku roku przez Komisję Europejską prognozy gospodarcze.

„Na początku lutego 2020 Komisja Europejska opublikowała prognozy dotyczące gospodarki polskiej. Na tamten moment zdaniem Komisji w roku 2020 Polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie ok. 3,3 proc. Sytuacja, jaka zaistniała w ostatnim czasie w związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19, a także sytuacja w innych krajach związana z epidemią sprawiła, że powyższe prognozy mogą okazać się nieaktualne” − czytamy.

Jak zaznacza spółka, jakiekolwiek prognozy w tych trudnych warunkach, które w dodatku wcześniej nigdy nie miały miejsca w takiej skali. „Symulacje prowadzone przez instytuty gospodarcze, jak gospodarka reaguje na epidemię, mówią o najczarniejszych przewidywaniach spadku PKB w okresie restrykcji o 30 proc.” – informuje grupa budowlana.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony