Partner serwisu

Ustronie Morskie. Ponad 100 lip może trafić pod topór

oprac.GR 28.07.2022

Ustronie Morskie. Ponad 100 lip może trafić pod topór
Fot. Google Maps
Ważą się losy ponad stu starych lip rosnących wzdłuż ulicy Kolejowej w Ustroniu Morskim (powiat kołobrzeski). Drzewa mogą zostać wycięte z powodu planowanej przebudowy drogi.
Ulicą Kolejową można wjechać do Ustronia Morskiego z drogi krajowej numer 11. Droga jest wąska, a po obu stronach rosną stare lipy. – Ulica wymaga remontu - zgadzają się z tym zarówno mieszkańcy, jak i radni oraz wójt, której zależy na tym, by inwestycja ruszyła w przyszłym roku. Właścicielem drogi jest jednak powiat kołobrzeski i to Starostwo będzie inwestorem, jeśli uda mu się pozyskać dofinansowanie z rządowych pieniędzy – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Inwestycja ma się jednak wiązać z wycinką ponad 100 drzew, co nie podoba się mieszkańcom Ustronia Morskiego. Niedawno na wniosek wójt Ustronia Morskiego została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Gminy. – Rajcy mieli wyrazić zgodę na podpisanie przez wójt porozumienia ze starostą kołobrzeskim, zmierzającego do wyremontowania Kolejowej. Nie znali jednak przed sesją treści porozumienia – czytamy na łamach „Gazety wyborczej”.

Okazało się, że inwestycja miałaby zostać podzielona na dwa etapy, a umowa z powiatem miałaby dotyczyć tylko pierwszego z nich (chodzi o odcinek ulicy Kolejowej od skrzyżowania z Rolną do skrzyżowania ze Słoneczną). – Wzdłuż tego fragmentu drogi rośnie około 30 lip, pozostała część - ze znacznie większą liczbą drzew - nie byłaby remontowana – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Po długiej dyskusji radni zgodzili się na podpisanie przez gminę porozumienia ze starostą. Dziennikarze „Wyborczej” tłumaczą, że jeśli powiat otrzyma dofinansowanie, to remont odcinka ulicy Kolejowej od Rolnej do Słonecznej rozpocznie się w przyszłym roku, a „o tym, ile drzew będzie trzeba wyciąć, dowiemy się dopiero, gdy przyjęty zostanie ostateczny projekt budowlany”.

Swoje stanowisko ws. wycinki drzew przyjął niedawno Zarząd Powiatu Kołobrzeskiego. Urzędnicy przekonują, że „kształt projektu nie został do tej pory w ogóle przedstawiony Zarządowi”. – Rozwiązaniem alternatywnym, które widzimy jest np. możliwość przejęcia drogi przez gminę, a wtedy ulica Kolejowa jako gminna może posiadać inne parametry, w tym mniejszą szerokość, aby spełniać wymogi techniczne dla tego typu dróg, niezbędne przy projektowaniu przebudowy (a zatem byłaby spora szansa na ocalenie drzew – aut.) – czytamy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony