Partnerzy serwisu:

Utrudnienia w poruszaniu się po Mazurach. Rusza budowa śluzy Guzianka II

Redakcja 01.02.2019

Utrudnienia w poruszaniu się po Mazurach. Rusza budowa śluzy Guzianka II
fot. RZGW
Od dziś, 1 lutego, zamknięta będzie droga z Rucianego-Nidy do Wejsun na Mazurach. Utrudnienia są związane z rozpoczęciem budowy śluzy Guzianka II, która ma wpłynąć na poprawę jakości ruchu żeglugowego w systemie Wielkich Jezior Mazurskich.
Ważna inwestycja

Rozpoczęcie budowy śluzy Guzianka II, łączącej jeziora Bełdany i Guzianka z Jeziorem Nidzkim, to Etap I projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka I. Istniejąca śluza Guzianka wybudowana w 1879 roku stanowi bardzo ważny węzeł komunikacyjny szlaku, przez który w sezonie turystycznym przeprawia się kilkaset jednostek pływających dziennie.

View Larger Map

Obiekt jest obecnie w złym stanie technicznym, jego modernizacja wymaga całkowitego zamknięcia, a co za tym idzie wyłączenia ruchu żeglugowego. Przygotowano więc projekt budowy nowej śluzy tzw. Guzianki II, która obsłuży ruch podczas remontu istniejącej śluzy, a docelowo przejmie część ruchu żeglugowego pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkie. Etap I to nie tylko budowa śluzy, ale też prace przy udrożnieniu szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie – Tałty i przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie.

Zgodnie z umową na realizację inwestycji, którą Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w podpisał z wykonawcą w dniu 16 października 2018 roku, prace mają potrwać do 30 czerwca 2020 roku, a ich koszt wyniesie 26,437 mln zł.

Projekt „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka I będzie realizowany w ramach współpracy i partnerstwa kilku instytucji (Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Gminy Mikołajki, Gminy Ryn, Gminy Ruciane-Nida, Gminy Pisz, Gminy Mikołajki, Miasta Giżycko), a jego liderem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie. Realizacja zaplanowana jest na lata 2016–2021 i podzielona jest na trzy etapy. Projekt został zidentyfikowany do wdrożenia w trybie pozakonkursowym w ramach Osi priorytetowej 6. Kultura i dziedzictwo, Działania 6.2. Dziedzictwo naturalne, Poddziałania 6.2.2 Szlaki wodne i nabrzeża Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Szacowana wartość całego projektu to ok. 181,5 mln zł przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w wysokości ok. 154,3 mln zł.

Utrudnienia w komunikacji

Guzianka II będzie pierwszą od przeszło 100 lat nową śluzą na Mazurach. Jednak w czasie prowadzanie prac kierowcy, którzy będą chcieli dojechać od południowego-zachodu do takich miejscowości jak Piaski, Wejsuny czy Onufryjewo, muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi z zamknięciem drogi przebiegającej przez śluzę.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony