Partner serwisu

Vistal Gdynia ma za sobą dobry rok. To już koniec kłopotów?

Redakcja 05.05.2021

Vistal Gdynia ma za sobą dobry rok. To już koniec kłopotów?
fot. Paweł Szubert CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia
Spółka Vistal Gdynia poinformowała o wynikach finansowych za rok 2020 – to pierwszy pełny rok działalności firmy po zatwierdzeniu układu z wierzycielami. Liczby dają nadzieję na odbudowanie pozycji producenta wielkogabarytowych konstrukcji stalowych.
W 2020 roku Vistal wypracował 60,2 mln zł przychodów ze sprzedaży. To 67,3 proc. więcej niż rok wcześniej. EBITDA spółki ukształtowała się na poziomie 5,7 mln zł, co stanowi wzrost rok do roku o 123,6 proc.

Jak podała spółka w komunikacie, kluczowy wpływ na osiągnięte wyniki miała realizacja kontraktów w Skandynawii oraz na Litwie. Spółka zapewnia, że rzetelnie wykonywała przyjęty układ i terminowo regulowała raty układowe.

Na poziomie skonsolidowanym Grupa Kapitałowa Vistal Gdynia wypracowała 92,7 mln zł (więcej o 41,6 proc. r/r) przychodów, zysk operacyjny wyniósł 0,5 mln zł (-24 proc. r/r), natomiast zysk brutto na sprzedaży 8,3 mln zł (wzrost o 124,4 proc. r/r). W ubiegłym GK Vistal Gdynia wykazała 21,3 mln zł skonsolidowanej straty netto oraz 13,2 mln zł straty jednostkowej. Straty te są wynikiem wysokich kosztów: finansowych oraz układu z wierzycielami.

– Vistal Gdynia ma za sobą okres ze wszech miar wyjątkowy. Rok 2020 był nie tylko pierwszym pełnym rokiem działalności po prawomocnym zatwierdzeniu układu z wierzycielami, ale też czasem turbulencji wywołanych pandemią COVID-19. W minionych miesiącach przyszło nam się mierzyć m.in. z utrudnieniami i wzrostem kosztów produkcji, będących efektem wprowadzania nowych reżimów sanitarnych czy zamrażania gospodarki, a także opóźnieniami w rozstrzygnięciach zamówień związanymi z administracyjnym spowolnieniem procesów przetargowych, szczególnie na rynkach zagranicznych - co znacznie wpłynęło na budowę portfela zamówień – podkreśla Ryszard Matyka, prezes Vistal Gdynia S.A. – Mimo tych bezsprzecznie wymagających warunków do prowadzenia biznesu Spółka wykonywała postanowienia przyjętego układu, dokonując terminowych spłat wierzytelności, a także znacząco zwiększyła skalę działalności, czego dowodem był istotny wzrost sprzedaży – dodaje prezes.

Takie wyniki wywołują w firmie pozytywne nastroje i optymizm w odniesieniu do przyszłości. Spółka liczy na zwiększenie skali działalności tak by móc obsługiwać zobowiązania układowe oraz generować wzrost.

– Już teraz dostrzegamy rosnącą liczbę przetargów i postępowań ofertowych w kraju i za granicą. Napływają ogromne środki na inwestycje w infrastrukturę i myślę, że udział tej gałęzi gospodarki znacznie wzrośnie w bieżącym roku – wskazuje prezes Ryszard Matyka. Swoich szans firma upatruje m.in. w budowie farm wiatrowych w Polsce.

W spółkach zależnych Vistal Eko Sp. z o.o. w restrukturyzacji i Vistal Offshore Sp. z o.o. w restrukturyzacji trwają obecnie postępowania sanacyjne. Zarząd Spółki liczy, że w tym roku uda się je sfinalizować przez zatwierdzenie układów w obu podmiotach.

Vistal Gdynia to producent konstrukcji stalowych, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w 2014 r.

O kłopotach finansowych firmy pisaliśmy m.in. w 2017 roku, kiedy to firma złożyła w sądzie wnioski o postępowanie sanacyjne oraz jednocześnie o ogłoszenie upadłości. W tym czasie także doszło m.in. do zerwania kontraktu na budowę obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, gdzie Vistal był liderem konsorcjum. W czasie gdy spółka popadła w kłopoty była także w konsorcjum budującym most przez Wisłę Sobieszewską oraz II etapu obwodnicy Skawiny.

w tym roku Vistal Gdynia pozyskał m.in. kontrakt na przebudowę mostu Stągiewnego w Gdańsku.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony