Partnerzy serwisu:

Volvo wprowadza kolejne systemy BRD. Właściciel sam ustali limit prędkości

Leonard Dolecki 21.03.2019

Volvo wprowadza kolejne systemy BRD. Właściciel sam ustali limit prędkości
fot. Volvo
Samochody marki Volvo obecnie uważane są za jedne z bezpieczniejszych aut. Firma nie spoczywa jednak na laurach i wprowadza nowe systemy, które mają ograniczyć ilość wypadków na drogach. Kluczem do osiągnięcia celów firmy jest kontrola kierowcy.
W ostatnim czasie informowaliśmy, że od przyszłego roku samochody Volvo będą miały z góry ustalony limit prędkości równy 180 km/h (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). To działanie ma wpłynąć na znaczne przekraczanie prędkości przez kierowców.

Firma zidentyfikowała jednak jeszcze dwie główne przyczyny, prze które dochodzi do wypadków drogowych. Są to dekoncentracja kierowcy oraz prowadzenie pod wpływem alkoholu. Według danych NHTSA, alkohol był powodem prawie 30% wypadków drogowych w 2017 w USA.

Kokpit naszpikowany czujnikami

Jedną z nowości w samochodach Volvo mają być kamery oraz czujniki zamontowane wewnątrz kabiny, które będą badać zachowanie kierowcy. Dzięki analizie takich elementów jak ruchy kierownicą, czy zachowanie gałek ocznych system będzie mógł wykryć odurzenie lub po prostu brak skupienia osoby prowadzącej.

Później auto samo miałoby zareagować na taką sytuację. Jako przykłady „zachowań” pojazdu firma podaje m.in.: ograniczenie limitu prędkości, zawiadomienie pomocy drogowej, czy nawet zwolnienie i bezpieczne zaparkowanie.

– Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to zależy nam o całkowite wyeliminowanie wypadków, a nie tylko łagodzenie ich efektów – powiedział Henrik Gree z Volvo Cars. – Wiele osób twierdzi, że wypicie niewielkiej ilości alkoholu nie wpływa na ich zdolności prowadzenia auta. Chcemy być pewni, że nie narażają oni na niebezpieczeństwo siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu – dodał.

System ma być wprowadzany w samochodach Volvo od 2021 roku.

Limit ustala właściciel

Kolejne rozwiązanie Volvo przewiduje umożliwienie właścicielowi auta zaprogramowanie dokładnego limitu prędkości samochodu. System nosi nazwę Care Key i dzięki niemu w przypadku udostępnienia pojazdu innym osobom będziemy mieli kontrolę nad tym jak szybko będzie mogła ona jechać.

– Naszym zdaniem firmy z branży motoryzacyjnej powinny dbać o bezpieczeństwo całego ruchu drogowego. Można powiedzieć, że mają one taki obowiązek – stwierdził Håkan Samuelsson prezes Volvo Cars.

Care Key ma być wprowadzany przez firmę od 2020 roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony