Partner serwisu

W 2020 w Polsce przybyły 72 stacje ładowania pojazdów GreenWay

inf. pras. 21.01.2021

W 2020 w Polsce przybyły 72 stacje ładowania pojazdów GreenWay
fot. GreenWay Polska
Na koniec 2020 w Polsce było 225 ładowarek sieci GreenWay. Tylko w ciągu ostatniego roku przybyły 72 stacje ładowania. W minionym roku klienci GreenWay dzięki pobranej energii prawie 100 razy okrążyli Ziemię. Pobrane 800 MWh energii z sieci firmy, pozwoliło ekologicznie przejechać łącznie 4 mln km.
GreenWay postawiła w 2020 roku 108 nowych stacji: 72 w Polsce i 36 w Słowacji. Tym samym w Polsce funkcjonuje już 225 ładowarek, a w Słowacji 118. Infrastrukturę uzupełnia także 10 magazynów energii, które zapewniają wysoką moc stacji również w przypadku ograniczonej mocy przyłącza energetycznego. Z takiego technologicznego zaplecza, po obu stronach granicy, korzysta łącznie ponad 10 tysięcy klientów, z czego ponad 5 tysięcy przybyło w minionych 12 miesiącach.

Nie bez znaczenia dla statystyk była sytuacja związana z pandemią wirusa Covid-19, kiedy to szczególnie wiosną 2020 roku (marzec – maj) odbywało się mniej podróży samochodami. Miało to bezpośrednie przełożenie na istotny spadek wykorzystania stacji, do poziomu 30 proc. sprzed pierwszej fali pandemii. W maju i czerwcu zapotrzebowanie na usługi wróciło do poprzedniego poziomu i nieustannie rosło w kolejnych miesiącach.

To, co niezwykle istotne, to utrzymujący się na bardzo wysokim poziomie wskaźnik zadowolenia z obsługi klienta, który wyniósł w Polsce 94%, a w Słowacji 91%. Jednym z podstawowych czynników wpływających na satysfakcję klientów, była bardzo wysoka przez cały rok dostępność punktów ładowania, która utrzymywała się na poziomie 99%!

Na jakość obsługi i łatwość korzystania z sieci GreenWay wpływ miało także m.in. dodanie do map Google podglądu aktywnych stacji, co znacząco ułatwiło elektromobilnym kierowcom planowanie podróży.

Infrastruktura towarzysząca

Rok 2020 był także udany pod względem rozwoju współpracy z kluczowymi partnerami biznesowymi w zakresie oferowania im stacji ładowania i usług z tym związanych. GreenWay Polska nawiązała współpracę zarówno z przedstawicielami branży motoryzacyjnej (Mazda, Hyundai, Volvo, KIA, Nissan) w wielu obszarach, poczynając od audytów technicznych po kompleksowe projekty dostarczenia i instalacji stacji ładowania. Istotne było także zacieśnienie współpracy z IKEA, a także nawiązanie jej z wiodącymi partnerami z branży zarządców obiektów biurowych i komercyjnych takimi jak EuroPark, White Star, BNP Paribas Real Estate, EnerMitel.

Na stacjach zainstalowanych przez GreenWay, elektryczne radiowozy ładuje również świętokrzyska Policja, a z oferty flotowej usług ładowania GreenWay korzysta firma InPost i Traficar. Ładowanie podczas zakupów możliwe jest już na terenie Elektrowni Powiśle, gdzie pojawiło się łącznie aż 17 urządzeń, dostępnych także dla mieszkańców tego kompleksu.

Oferowanie rozwiązań i usług w zakresie infrastruktury ładowania doprowadziło do sytuacji, że na koniec 2020 roku w sieci GreenWay funkcjonowało już ponad 100 stacji ładowania należących do podmiotów trzecich, ale zarządzanych przez spółkę i na których ładować mogą się posiadacze elektryków zarejestrowani w sieci firmy. Wszystkie te stacje widoczne są w aplikacji GreenWay, która pozwala na łatwe ich wyszukiwanie i inicjowanie sesji ładowania.

Dalszy rozwój sieci GreenWay

W 2020 roku udało się pozyskać wiele nowych lokalizacji pod instalacje stacji GreenWay. M.in. zostały podpisane umowy na montaż łącznie 17 ładowarek na Miejscach Obsługi Podróżnych – wzdłuż autostrady A1, A2 i A4. Owocnie przebiega także współpraca z Urzędem Miasta Katowice, gdzie w zeszłym roku stanęło 10 nowych urządzeń do ładowania.

Mimo niepewnej sytuacji, w tym roku ponad dwukrotnie wzrosła liczba zarejestrowanych w Polsce pojazdów elektrycznych: na koniec listopada było ich 17.121 sztuk. To o 120% więcej niż przed rokiem (8.996 w XI.2019 r.). W tym samym czasie sieć ogólnodostępnych stacji ładowania uległa powiększeniu aż o 36%.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony