Partner serwisu

W 8 polskich miastach powstanie więcej stacji ładowania. URE wyznaczył operatorów

Magdalena Romanowska 01.04.2021

W 8 polskich miastach powstanie więcej stacji ładowania. URE wyznaczył operatorów
fot. Pixabay
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyznaczył firmy, które będą operatorami ogólnodostępnych stacji ładowania oraz dostawcami usług ładowania w 8 miastach: Płocku, Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Gdyni, Poznaniu, Koszalinie i Lublinie. Kolejne 14 wniosków od gmin jest rozpatrywanych przez URE.
Funkcję operatorów w 8 miastach pełnić będą firmy Enea, Energa Obrót i PGE Obrót. Wyznaczenie operatorów ogólnodostepnych stacji ładowania przez URE związane jest z ustawą o elektromobilności.

Zgodnie z jej zapisem, jeśli w danej gminie nie została osiągnięta minimalna, wskazana w ustawie, liczba punktów ładowania zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach ładowania, gmina ma obowiązek opracować plan budowy dodatkowych stacji.

Zbudować je ma operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego (OSD), a prezes Urzędu Regulacji Energetyki, decyzją administracyjną wyznacza dla tych stacji przedsiębiorstwo energetyczne, które będzie pełnić funkcję operatora ogólnodostępnej stacji ładowania oraz dostawcy usług ładowania. Obecnie większość takich stacji jest w trakcie planowania lub budowy.

Wyznaczenie operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania oznacza, że stacje te będą sukcesywnie budowane i oddawane do publicznego użytku. Dotychczas były one budowane wyłącznie na zasadach komercyjnych.

Skierowane do Płocka, Olsztyna, Gorzowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Gdyni, Poznania, Koszalina i Lublina firmy to pierwszy operatorzy wyznaczeni przez prezesa URE do pełnienia tej funkcji. Jak podaje regulator, lista ta będzie sukcesywnie rozszerzana, w miarę składania wniosków przez władze gmin i miast.

Aktualnie rozpatrywanych jest jeszcze 14 wniosków o wyznaczenie takich operatorów. Do ich obowiązków należy między innymi: zarządzanie, bezpieczeństwo funkcjonowania, eksploatację, konserwację i remonty ogólnodostępnych stacji ładowania, spełnianie przez stacje ładowania wymagań technicznych, wyposażenie stacji w oprogramowanie pozwalające na podłączenie i ładowanie pojazdu elektrycznego.

Jak podkreśla Urząd Regulacji Energetyki, dostarczanie energii elektrycznej w stacji ładowania do zainstalowanych w niej punktów ładowania nie stanowi dystrybucji energii elektrycznej, a ładowanie w punkcie ładowania nie stanowi sprzedaży energii elektrycznej.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony