Partner serwisu

W Amsterdamie powstał most wydrukowany w technologii 3D

Magdalena Romanowska 24.07.2021

W Amsterdamie powstał most wydrukowany w technologii 3D
fot. MX3D
W Amsterdamie otwarto pierwszy w pełni funkcjonalny most, który powstał dzięki technologii druku 3D. Za tworzenie mostu odpowiedzialna była, specjalizująca się w tej technologii, firma MX3D.
Pierwsze zapowiedzi tej realizacji pojawiły się już kilka lat temu. Teraz dobiegła ona końca. Firma MX3D wydrukowała 12-metrowy, wykonany ze stali nierdzewnej, most dla pieszych, który został zamontowany i otwarty w lipcu 2021 r.

Konstrukcja waży 4500 kilogramów i znajduje się w samym centrum stolicy Holandii, nad kanałem Oudezijds Achterburgwal, opodal słynnej Dzielnicy Czerwonych Latarni.

Przedsięwzięciu patronował brytyjski Instytut Alana Turinga. Za projekt mostu odpowiada Jorisa Laarmana. MX3D połączyła też siły z konsorcjum matematyków, specjalistów IoT i e, aby opracować inteligentny czujnik sieć do monitorowania stanu mostu w czasie rzeczywistym.

Fot. MX3D

Potrzebne są one ze względu na materiał, z którego wykonany jest most. Jest to specjalnie wykonana i przeznaczona do druku stal, której stan należy nieustannie monitorować. Inżynierowie zaopatrzyli więc most w sieć elektronicznych czujników zbierających dane o obciążeniu, wibracjach i ewentualnych odkształceniach. Aparatura monitoruje stan konstrukcji i w czasie rzeczywistym przesyła informacje do komputerowego modelu, dając znać np. o wymaganej naprawie.


Fot. MX3D
Jest to pierwszy tego rodzaju stalowy obiekt wykonany metodą druku 3D, przy udziale robotów. Twórcy mają nadzieję, że przetrą szlak, a ich pomysł zrewolucjonizuje nie tylko sposób budowy, ale także konserwacji miejskiej infrastruktury.

Holandia mocno stawia na rozwój technologii 3D i wykorzystania jej do stawiania obiektów infrastrukturalnych. Kilka lat temu w ciągu trasy wokół Germet w holenderskiej prowincji Brabant dzięki drukowi 3D powstał most rowerowy. Był on jednak wykonany z betonu, nie ze stali. Niedawno z kolei pojawiły się zapowiedzi, że w Rotterdamie stanie most z recyklingu, również wydrukowany w 3D.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony