Partner serwisu

W cementowniach CEMEX pojawiło się kolejne pokolenie młodych pustułek!

inf. pras. 18.06.2021

W cementowniach CEMEX pojawiło się kolejne pokolenie młodych pustułek!
fot. Cemex Polska
W cementowniach w Chełmie i Rudnikach, na terenie których zauważono obecność pustułki – chronionego sokoła, firma wdrożyła działania mające na celu wspieranie populacji tego gatunku. Według szacunków przez dziesięć lat trwania projektu ochronny pustułek w CEMEX budki lęgowe opuściło aż 200 młodych ptaków. Obecnie kolejne pokolenie pustułek wykluwa się w gniazdach. Gniazda można obserwować na żywo.
Pustułka (Falco tinnunculus), mimo iż jest najpopularniejszym sokołem w Polsce, podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Te stosunkowo niewielkie ptaki drapieżne często bytują na terenach zindustrializowanych, zwłaszcza tych, które sąsiadują z łąkami i polami. Nic dziwnego, że zaczęły się one pojawiać w zakładach CEMEX w Chełmie i Rudnikach. Ponieważ nie budują własnych gniazd, a do rozrodu wykorzystują jedynie gotowe konstrukcje, ważnym elementem ochrony czynnej tego gatunku jest wieszanie odpowiednich budek lęgowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom ptaków, po konsultacjach z ornitologami, stworzono dla nich sztuczne miejsca gniazdowania na terenie dwóch cementowni CEMEX.

W Chełmie od 2011 roku znajduje się pięć budek lęgowych dla pustułek, natomiast w Rudnikach od 2020 roku trzy budki. Dodatkowo dla miłośników ptaków w kilku gniazdach zamontowano kamery, z których transmisję na żywo można oglądać online za pośrednictwem strony internetowej lub kanału na YouTube CEMEX Polska. W budkach objętych monitoringiem pustułki złożyły w tym roku łącznie 14 jaj, z których właśnie zaczęły wykluwać się pisklęta!

– Troska o środowisko naturalne i różnorodność biologiczną jest ważnym elementem strategii CEMEX Polska. Właśnie dlatego popularyzujemy wiedzę o gatunku pustułek oraz edukujemy o bioróżnorodności naszych pracowników i społeczności lokalne – mówi Monika Wosik, dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska. - W tym roku nasza firma podjęła współpracę ze Stowarzyszeniem dla Pustułek i Jerzyków, w ramach której zostaną przeprowadzone badania naukowe dotyczące ekologii ptaków – dodaje.

CEMEX Polska zaprasza do odwiedzenia zakładki o pustułkach na swojej stronie internetowej. Poza podglądem na żywo z kamer, znajdują się również informacje o tym gatunku z rodziny sokołowatych oraz działaniach podejmowanych przez CEMEX w celu jego ochrony, a także dziennik prezentujący wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia rodzin ptaków mieszkających w Cementowniach CEMEX.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
CEMEX Polska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony