Partnerzy serwisu:

W Danii powstanie duża stacja elektrolizy wodoru

mr 14.06.2020

W Danii powstanie duża stacja elektrolizy wodoru
fot. CPH/skyfish.com
Lotnisko w Kopenhadze oraz Ørsted (firma zajmująca się energią odnawialną) podjęły współpracę w celu uruchomienia w stolicy Danii instalacji produkującej wodór do zastosowania w sektorze transportu. W pierwszej fazie projektu, do 2023 r., powstanie stacja elektrolizy o mocy 10 MW wytwarzająca wodór, który będzie wykorzystywany do zasilania autobusów i ciężarówek.
Firma wysyłkowa Maersk, firma logistyczna DSV Panalpina, operator promów DFDS oraz linia lotnicza SAS to pozostali członkowie, którzy weszli w skład konsorcjum.  Do 2027 r. instalacja ma osiągnąć moc 250 MW,, a jej realizacja ma dokonać się w trzech etapach. Stację zasilać będzie energia odnawialna pozyskiwana z morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej niedaleko wyspy Bornholm.

Ostatnia faza projektu, która ma nastąpić w 2030 r., moc 1,3 GW pozwoli na wytworzenie 250 000 ton wodoru, który zostanie wykorzystany jako paliwo we wszystkich rodzajach pojazdów w mieście. Twórcy projektu liczą, że będzie on mógł być powielany w innych państwach.

Projekt ma potencjał by umożliwić zastąpienie 5 proc. paliw kopalnych na lotnisku w Kopenhadze do 2027 r. i 30 proc. do 2030 r. Inicjatywa, wspierana przez władze Kopenhagi, może zmniejszyć roczną emisję dwutlenku węgla o 850 000 ton. Przybliżyłoby to Danię do zrealizowania celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 70 proc. do 2030 r.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony