Partnerzy serwisu:

W Dubaju budują największą elektrownię słoneczną na świecie

Leonard Dolecki 28.01.2017

W Dubaju budują największą elektrownię słoneczną na świecie
fot. Masdar Group
Dubaj przy swoim ogromnym zapotrzebowaniu na energię elektryczną stawia na korzystanie z jej odnawialnych źródeł. Obecnie w tym kraju powstaje największa elektrownia słoneczna na świecie. Jej budowa jest podzielona na fazy, które pozwalają osiągać kolejne poziomy mocy elektrowni. Finalnie projekt zakłada zbudowanie elektrowni o mocy 5 GW do 2030 roku.
Projekt nosi nazwę „Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park” i został ogłoszony w 2012 roku. Przewiduje on budowę ogromnej elektrowni słonecznej. Działania są podzielne na fazy, które pozwalają na osiągnięcie coraz większej mocy elektrowni.

Faza pierwsza zakończyła się 22 października 2013 roku. Tego dnia doszło do oficjalnej inauguracji elektrowni o mocy 13 MW. Obecnie trwa druga faza budowy (stan jej zaawansowanie to ok. 80%) która ma zakończyć się w kwietniu tego roku i zaowocować podniesieniem mocy elektrowni do 200 MW. To pozwoli na zasilenie ok. 30 tys. domów. Równolegle, jeszcze w tym miesiącu, ma zacząć się trzecia faza projektu. Po jej zakończeniu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park będzie miał moc 800 MW. Ostatnia, czwarta faza, przewiduje podniesienie mocy elektrowni do 1 GW. To jednak nie koniec. Dalsze fazy są w opracowaniu, a ostateczna moc farmy słonecznej ma wynosić 5 GW.

Za budowę trzeciej fazy odpowiada Masdar Group. Konsorcjum w ubiegłym roku podpisało umowę z Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) na realizację inwestycji. Projekt zakłada także bicie rekordu pod względem ceny energii. Po ukończeniu drugiej fazy za jedną kWh będzie trzeba zapłacić 5,84 centa, a po ukończeniu trzeciej fazy jedna kWh będzie kosztować 2,99 centa.

Przedsięwzięcie jest częścią większego planu. Szejkowie z Dubaju chcą aby ich kraj stał się światową stolicą czystej energii. Osiągnięcie tego celu ma być stopniowe. W 2020 roku 7% wykorzystywanej w Dubaju energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, w 2030 roku ma to być 25%, a w 2050 roku 75%.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
OZE
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony