Partner serwisu

W grudniu ma być gotowa DK78 Kije – Chmielnik

Przemysław Farsewicz 24.11.2021

W grudniu ma być gotowa DK78 Kije – Chmielnik
fot. Google Maps
Ostatnie prace toczą się przy rozbudowie fragmentu drogi krajowej nr 78 Kije – Chmielnik, która łączy woj. świętokrzyskie ze Śląskiem. Drogowcy planują, że już w grudniu pierwsi kierowcy przejadą nową trasą. Od otwarcia drogi dzielą już tylko urzędnicze zgody.
Droga krajowa nr 78 Zawiercie – Jędrzejów – Chmielnik łączy województwo świętokrzyskie ze Śląskiem a także z węzłami autostradowymi i południową granica państwa. Charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu tranzytowego. Kielecka GDDKiA od 2019 roku prowadzi rozbudowę tej trasy na odcinku Kije – Chmielnik.

W ramach prowadzonej inwestycji powstał m.in. wiadukt nad linią kolejową LHS nr 65 Hrubieszów – Sławków Południowy. Prawiono geometrię drogi (w tym m.in. złagodzenie łuków i spadków), poszerzono jezdnię do 7 metrów oraz wybudowano drogi do obsługi terenów przyległych (dojazdowe do pól). Wykonano wykopy i nasypy, przebudowano skrzyżowania z drogami niższej kategorii. Powstało nowe odwodnienie i kanalizacja deszczowa. Wykonano chodniki, zjazdy i zatoki autobusowe. Droga krajowa nr 78 Kije – Chmielnik została także dostosowana do obciążeń 11,5 tony na oś.

Obecnie, na tym ok. 9-kilometrowym odcinku od Kijów do Chmielnika, trwają już ostatnie prace porządkowe. Wykonawca inwestycji złożył także wniosek o pozwolenie na użytkowanie drogi. Drogowcy planują, że prawdopodobnie w grudniu kierowcy pojadą nową trasą. Teraz zmuszeni są korzystać z objazdów.

– Aktualnie trwają formalności związane z zatwierdzeniem map geodezyjnych. Po zatwierdzeniu tych map geodezyjnych, nadzór budowlany sprawdzi inwestycje w celu wydania pozwolenia na użytkowanie – informuje w lokalnej telewizji Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik GDDKiA w Kielcach.

Inwestycja kosztuje ok. 58 mln zł. Za jej realizację odpowiada Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart z Kielc. Na tym jednak nie kończą się roboty na DK 78 w stronę Chmielnika. Wiosną rozpocznie się kolejny etap przebudowy – remont ostatniego 1,5-kilometrowego odcinka, który potrwa do lipca 2022 r. On także zostanie poszerzony i w przyszłości połączy się z obwodnicą Chmielnika. Obejście miasta planowane jest jednak dopiero do realizacji w latach 2025-2028.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony