Partnerzy serwisu:

W kwietniu ruszy rejestracja w systemie e-Toll

Elżbieta Pałys 21.01.2021

W kwietniu ruszy rejestracja w systemie e-Toll
Fot. Google Maps
Od kwietnia kierowcy będą mogli się rejestrować w nowym systemie poboru opłat e-Toll. Obecnie trwają testy operatorów urządzeń OBU/ZSL. Krajowa Administracja Skarbowa sprawdza dodatkowo prawidłowość danych przesyłanych w nowym systemie korzystając z floty Orlenu.
Nowy system poboru opłat oparty na technologii satelitarnej w pełni będzie wdrożony od 1 lipca tego roku. Wtedy zastąpi on funkcjonujący obecnie ViaToll. W nowym systemie kierowcy będą jednak mogli zarejestrować się wcześniej – już od kwietnia. W marcu natomiast ma być dostępna strona internetowa, gdzie będzie można uzyskać wszelkie informacje o nowym systemie.

Drugi kwartał tego roku będzie okresem przejściowym.

Weryfikacja urządzeń OBU/ZSL

Jak poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa, nowy system jest już przygotowany, obecnie trwają jego testy. Obejmują one przede wszystkim operatorów OBU – chodzi o dopuszczenie do integracji urządzeń OBU/ZSL z nowym systemem. Przypomnijmy, system e-Toll ma być oparty na technologii danych geolokalizacyjnych udostępnianych przez różne urządzenia.

Do Ministerstwa Finansów zgłosiło się 18 dostawców, w tym 7 to operatorzy OBU, 10 to operatorzy ZSL, a jeden podmiot jest gotów świadczyć usługę zarówno OBU jak i ZSL.

W sumie na potrzeby testów zarejestrowano 140 urządzeń. Jak poinformował Tomasz Prarat z Ministerstwa Finansów, czterech operatorów przeszło już pozytywnie testy w zakresie komunikacji. Obecnie szykują się oni do testów przejazdowych po określonych odcinkach dróg.

Orlen udostępnia dane do testów

Dodatkowo nowy operator systemu e-myta prowadzi testy wykorzystując flotę pojazdów PKN Orlen. Jeden z największych krajowych przewoźników udostępnia dane ze swoich pojazdów., przesyłając je do systemu. Pierwsze dane z 20 pojazdów należących do Orlen zaczęły spływać od 1 grudnia. Służą one na razie wyłącznie do weryfikowania prawidłowości nowych rozwiązań. 

Rozwiązania dla kierowców osobówek

Od kwietnia z nowego systemu będą mogli także skorzystać kierowcy samochodów osobowych poruszający się po tzw. państwowych odcinków autostrad. Będzie to jednak na razie tylko możliwość dla tych, którzy zechcą udostępniać dane lokalizacyjne na tych samych zasadach, co kierowcy ciężarówek. Bramki na podległych GDDKiA odcinkach autostrad całkowicie znikną natomiast od 1 grudnia – wtedy do wyboru będzie albo aplikacja wykorzystująca geolokalizację albo zakup biletu elektronicznego.

Do wprowadzenia tego rozwiązania konieczna jest jeszcze zmiana ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym. Obecnie projekt przeszedł konsultacje i został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Co nowego 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele KAS wskazali na zasadnicze różnice pomiędzy obecnie obowiązującym systemem poboru opłat a tym, który ma być wdrożony.

Wymienili m.in. nowe formy wnoszenia opłaty – np. z wykorzystaniem płatności blik, brak konieczności zawierania umowy (wystarczy rejestracja w systemie). Urządzenia wykorzystywane do rejestracji przejazdów nie będą personalizowane – będzie można ich używać w różnych pojazdach. Możliwe będzie także dodanie dostępu do pewnych elementów systemu, po rejestracji w nim, przez innych użytkowników.

Operator systemu przewiduje jedną bezpłatną aplikację, wzorowaną na systemie SENT, która będzie służyła do rozliczania przejazdów w systemie e-Toll.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony