Partnerzy serwisu:

W Legionowie bezpieczniej przejedziemy przez tory

inf. pras. 30.10.2020

W Legionowie bezpieczniej przejedziemy przez tory
fot. UM Legionowo
Powstanie tunel drogowy pod torami kolejowymi w Legionowie. Wybudują go PKP Polskie Linie Kolejowe we współpracy z gminą Legionowo. Podpisano umowę z wykonawcą. Prace będą kosztowały blisko 32 mln zł.
Tunel drogowy powstanie w miejscu przejścia przez tory przy ul. Polnej i Kwiatowej. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa dla pasażerów i obsługi pociągów. Piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. Kierowcy pojadą pod torami bez oczekiwana przed zamkniętymi rogatkami.

– Efektem inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego są nie tylko krótsze podróże i większa dostępność oraz komfort i przewidywalność kolei aglomeracyjnej i połączeń dalekobieżnych, ale także rozwiązania sprzyjające bezpiecznej i sprawnej komunikacji. Również w Legionowie, podobnie jak w całej Polsce, nowe bezkolizyjne skrzyżowania poprawią warunki życia mieszkańców – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

PKP Polskie Linie Kolejowe i gmina Legionowo podpisały z wykonawcą, firmą Intop z Warszawy umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu drogowego, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Polnej i ul. Kwiatowej. W miejscu budowy przebiegają trzy linie kolejowe: Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny (nr 9), Warszawa Praga – Chotomów (nr 456) oraz Legionowo – Tłuszcz (nr 10). Zaangażowanie PKP Polskich Linii Kolejowych w zadanie wynosi ponad 14,5 mln zł brutto – to budowa wiaduktu na liniach kolejowych, likwidacja przejazdu w poziomie szyn oraz dostosowanie linii do nowych warunków.

– PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie zwiększają poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach torów i dróg. W tym celu wykorzystywane są środki budżetowe i współfinansowanie unijne m.in. z POIiŚ. Legionowo to kolejna miejscowość, w której dzięki bezkolizyjnemu przejazdowi przez linię kolejową sprawniej pojadą i pociągi i ułatwiona będzie komunikacja drogowa – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Tunel drogowy będzie miał 49 m długości oraz 13 m szerokości. Zastosowane rozwiązanie umożliwi poprowadzenie pod torami jezdni o łącznej szerokości 6 m z dwoma pasami ruchu oraz 3 m trasy pieszo-rowerowej. Prace realizowane są w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach tej samej inwestycji miasto Legionowo wybuduje nad torami dwa wiadukty drogowe oraz drogi dojazdowe. Obiekty będą mieć po 13 m długości oraz ponad 16 m szerokości.

Według planów pierwsze samochody pojadą tunelem i wiaduktami jesienią 2022 r. Wykonawca, firma Intop Warszawa ma 24 miesiące na zrealizowanie inwestycji. Łącznie zadanie warte jest blisko 32 mln zł.
Budowa tunelu drogowego w Legionowie wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań. Takie inwestycje realizowane są ze środków budżetowych, projektów unijnych, samodzielnie lub przy współpracy z samorządami.

W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” w całym kraju wybudowanych zostanie łącznie 27 obiektów inżynieryjnych: 12 wiaduktów drogowych, 13 tuneli drogowych bądź wiaduktów kolejowych i 2 przejścia dla pieszych nad linią kolejową. Tylko w woj. mazowieckim wiadukty drogowe powstaną w Ożarowie Mazowieckim, Pruszkowie i Ciechanowie, a wiadukty kolejowe, poza Legionowem, również w Teresinie i Celestynowie.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony