Partnerzy serwisu:

W Łowiczu nowy wiadukt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy

inf. pras. 02.07.2019

W Łowiczu nowy wiadukt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy
fot. ZDW
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie z miastem wybudują wiadukt kolejowy, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Mostowej/ Armii Krajowej w Łowiczu. Nowy obiekt usprawni transport i zwiększy bezpieczeństwo na skrzyżowaniu na linii Warszawa – Poznań i jednej z głównych dróg w mieście. W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III” planowana jest budowa 25 bezkolizyjnych skrzyżowań z wykorzystaniem środków POIiŚ.
PKP Polskie Linie Kolejowe i Miasto Łowicz podpisały 1 lipca 2019 r. umowę w sprawie współpracy przy budowie wiaduktu kolejowego w ciągu ul.Mostowej/ Armii Krajowej. Bezkolizyjny obiekt zastąpi dotychczasowy przejazd w ciągu drogi powiatowej Łowicz – Błędów.

Efektem inwestycji będzie likwidacja tzw. wąskiego gardła na mapie transportowej Łowicza, co znacznie usprawni ruch lokalny i tranzytowy. Bezkolizyjne skrzyżowanie podniesie poziom bezpieczeństwa podróżnych, mieszkańców oraz użytkowników drogi.

Przybliżona wartość inwestycji to około 21,3 mln zł (netto). Projekt przewiduje, że kierowcy pojadą dwoma pasami ruchu (po jednym w każdą stronę) nad torami linii Warszawa – Poznań, a piesi skorzystają z wygodnego chodnika. PKP Polskie Linie Kolejowe dofinansują zadanie w kwocie do wysokości 5 mln zł (netto) w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”. Realizacja planowana jest w latach 2020 – 2022 r. Pozostałą część sfinansuje miasto.

Bezpieczniej na skrzyżowaniu dróg i torów

Budowa wiaduktu kolejowego w Łowiczu wpisuje się w realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe projekt poprawy bezpieczeństwa. Celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują ten program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg. W województwie łódzkim do projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III” zakwalifikowały się jeszcze trzy inicjatywy. To wiadukty kolejowe w Andrespolu i Gałkówku. oraz wiadukt drogowy w Skierniewicach. Umowa o współpracy PLK i władz miasta Skierniewice została podpisana 19 czerwca br.

Łącznie w całym kraju w ramach projektu planowana jest budowa 31 obiektów, w tym 14 wiaduktów kolejowych, 11 wiaduktów drogowych, 6 przejść dla pieszych (2 kładki i 4 przejścia pod torami). Bezpieczne skrzyżowania powstały i są budowane również w ramach Krajowego Programu Kolejowego na modernizowanych liniach m.in. Warszawa – Białystok, Poznań – Warszawa, Kraków – Rzeszów i Warszawa – Lublin.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony