Partnerzy serwisu:

W maju decyzja GDOŚ w sprawie Wschodniej Obwodnicy Warszawy

Elżbieta Pałys 19.03.2019

W maju decyzja GDOŚ w sprawie Wschodniej Obwodnicy Warszawy
Fot. Google Maps
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozpatruje odwołania od decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy między Ząbkami a Zakrętem. Termin załatwienia sprawy przedłużono do 17 maja.
Chodzi o ponad 10-kilometrowy odcinek obwodnicy na parametrach drogi ekspresowej planowany w ciągu trasy S17. To ten odcinek wschodniego obejścia stolicy, który od lat budzi duże kontrowersje. Pierwsza decyzja środowiskowa dla tej inwestycji była wydana jeszcze w 2007 roku i została unieważniona z przyczyn formalnych.

Drugą, dla innego wariantu niż przed ponad dziesięcioma laty, wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku 28 grudnia ub. roku. W odniesieniu do niej wpłynęło kilkaset odwołań.

GDOŚ poinformowała, że ze względu na skomplikowany charakter sprawy przedłuża termin jej załatwienia do 17 maja.

Dokument został wydany dla tzw. wariantu zielonego. Jego przebieg najwięcej kontrowersji budzi na odcinku przebiegającym przez dzielnicę Wesoła oraz gminę Sulejówek. W pierwszym przypadku sprzeciw dużej części mieszkańców budzi m.in. poprowadzenie drogi na nasypie przez tę część dzielnicy, w której mieszczą się instytucje użytku publicznego oraz publiczne tereny zielone. Na terenie Sulejówka podnoszona jest przede wszystkim sprawa odległości planowanej trasy od ujęcia wody pitnej.

Protestujący przeciw zatwierdzonemu w decyzji środowiskowej przebiegowi obwodnicy postulują odejście od obecnego wariantu i kontynuowanie prac, w wariancie zbliżonym do tego, jaki był rozpatrywany przez lata i dla którego wydano decyzję w 2007 roku.

GDOŚ przypomina, że zmiana wariantu nie jest przedmiotem jej kompetencji, nie podlega więc rozpatrywaniu. „ Tylko inwestor (jako dysponent wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach) może wnieść o zmianę wariantu dla procedowanej inwestycji’ – przypomina organ odwoławczy. „Badaniu Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska podlegać będzie dopuszczalność realizacji inwestycji w wariancie wskazanym przez inwestora we wniosku procedowanym przez organ pierwszej instancji’ – wyjaśnia GDOŚ.

Ponieważ decyzja środowiskowa ma rygor natychmiastowej wykonalności, niezależnie od odwołań, kontynuowane są przygotowania do realizacji zadania. Niedawno GDDKiA w Warszawie otworzyła oferty w przetargu na opracowanie koncepcji programowej dla tej inwestycji.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony