Partnerzy serwisu:

W maju produkcja budowlano-montażowa wyższa niż w kwietniu

mr 24.06.2020

W maju produkcja budowlano-montażowa wyższa niż w kwietniu
fot. ZMPSiŚ
Jak podał Główny Urząd statystyczny, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju maju br. była niższa o 5,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 9,5 proc.) oraz wyższa o 0,8 proc. w stosunku do kwietnia 2020 roku (przed rokiem wzrost o 5,3 proc.).
Dane dotyczą przedsiębiorstw budowlanych o liczbie pracujących powyżej 9 osób. W stosunku do maja ub. roku zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej zaobserwowano w jednostkach zajmujących się budową budynków (o 5,3 proc.). Spadki wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano również wśród jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 5,1 proc.) oraz realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 4,9 proc.).

Według analizy GUS z kwietniem 2020 roku zwiększenie wartości robót zanotowano w przedsiębiorstwach realizujących roboty związane z budową budynków o 4,6 proc. oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 0,3 proc. Wartość produkcji budowlano-montażowej była mniejsza w jednostkach wykonujących roboty specjalistyczne o 3,2 proc.

W okresie styczeń − maj 2020 r., w odniesieniu do tego samego okresu 2019 r., największy wzrost (7,6 proc.) wartości produkcji budowlano-montażowej wystąpił w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Wzrosty odnotowały również przedsiębiorstwa zajmujące się wykonywaniem robót specjalistycznych (2,1 proc.) oraz budową budynków (1,4 proc.).

Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w maju br. była niższa o 4,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2019 r. wzrost o 9,4 proc.), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 6,6 proc. (w 2019 r. wzrost o 9,8 proc.).

Między styczniem a majem 2020 roku wzrost wartości robót inwestycyjnych, w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku, wyniósł 3,7 proc., zaś remontowych 4,1 proc. (wobec wzrostów analogicznych robót o 9,5 proc. i 9,0 proc. w 2019 r.).

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w maju br. (w cenach stałych) w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015 wyniosła 107,6.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 1,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i o 3,1% niższym w porównaniu z kwietniem 2020 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony