Partner serwisu

W miastach beton nie jest alternatywą dla drogiego asfaltu

Witold Urbanowicz 14.06.2022

W miastach beton nie jest alternatywą dla drogiego asfaltu
fot. ZDM Warszawa
Rosnące ceny materiałów budowlanych są wyzwaniem przy realizacji miejskich inwestycji i remontów. Drogowcy przekonują jednak, że zastąpienie asfaltu betonem nie jest rozwiązaniem – po pierwsze jego cena jest porównywalna, po drugie w warunkach miejskich jest mniej praktyczny.
Drogi asfalt spędza sen z powiek miejskim drogowcom. – W tej chwili asfalt zdrożał ok. 35% w stosunku do roku ubiegłego. To bardzo znaczna różnica. Te podwyżki będą jeszcze trwały, przynajmniej do końca roku – ropa naftowa, której asfalt jest pochodną, drożeje – mówi Wiktor Wojewódzki, dyrektor Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg w Warszawie. Jak zaznacza, inaczej kształtują się ceny różnych mieszanek.

Pojawiają się pytania, czy asfaltu nie mogłaby zastąpić np. nawierzchnia betonowa. Dyrektor wskazuje jednak, że obecnie koszty drogi z wykorzystaniem betonu wałowanego kształtują się na podobnym poziomie, co z nawierzchnią asfaltową. Dochodzi do tego jeden kluczowy aspekt praktyczny. – W ruchu miejskim beton wałowany stosuje się rzadko z uwagi na dostęp do infrastruktury. Wycięcie asfaltu przy awarii i zastąpienie go nową warstwą jest dość prostą czynnością. Przy betonie wałowanym, który stosuje się np. na autostradach, robi się z tego skomplikowana technicznie operacja – mówi Wojewódzki.

Obecna sytuacja pozostanie nie bez wpływu na realizację miejskich inwestycji, w tym i prac konserwacyjnych. – Ograniczona jest liczba środków, co oznacza, że automatycznie mniej będzie realizowanych kilometraży dróg – mówi Wiktor Wojewódzki. ZRKiD częściowo zabezpieczył się o zakupił wcześniej np. krawężniki potrzebne do przebudowy ul. Kondratowicza nad metrem.

ZRiKD to samorządowy zakład budżetowy, który funkcjonuje od 2005 r. Podmiot ten wykonuje zadania w oparciu o bezprzetargowy tryb na zlecenie miejskich zarządów i jednostek (np. Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych – obecnie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony