Partner serwisu

W Norwegii bliżej powstania najdłuższego na świecie podwodnego tunelu drogowego

Przemysław Farsewicz 21.01.2023

W Norwegii bliżej powstania najdłuższego na świecie podwodnego tunelu drogowego
Mat. Statens vegvesen
Norwegia przystępuje do budowy najdłuższej i najgłębszej na świecie podmorskiej przeprawy drogowej. Tunel dla samochodów, który będzie biegł pod fiordami, ma mieć 27 km. Obiekt znajdzie się prawie 400 metrów pod poziomem morza. Roboty mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Ogromny projekt podwodnego tunelu o długości 27 km jest już w toku. Po latach planowania, Norwegia przyznaje, że jest wreszcie gotowa wybudować najdłuższe odcinki tunelu drogowego pod powierzchnią morza. Obiekt powstanie w ciągu autostrady E39 Rogfast. Tunel zastąpi aż dwie przeprawy promowe.

 Mat. Statens vegvesen

Po ukończeniu tunel Rogfast stanie się najdłuższym i najgłębszym podmorskim tunelem drogowym na świecie. Maksymalne nachylenie wynosi pięć procent, a w najgłębszym miejscu droga biegnie 392 metry poniżej poziomu morza.

Tunel Rogfast jest częścią inwestycji związanej z przebudową autostrady E39. Nowe rozwiązanie całkowicie uniezależni kierowców od korzystania z promów kursujących między fiordami. Tunel zostanie zbudowany pod fiordem Bokna, aby zastąpić dwa połączenia promowe spowalniające ruch. Droga jest najbardziej ruchliwą trasą wzdłuż norweskiego wybrzeża i łączy Kristiansand (drugi co do wielkości port Norwegii) i Trondheim.

Plany powstania tunelu zostały zatwierdzone w 2017 r., a budowa rozpoczęła się w 2018 r. Zgodnie z pierwotnym planem obiekt ma być gotowy w 2026 roku. Data ta jest jednak już nierealna. Inwestycję prowadzi Statens Vegvesen (państwowa służba drogowa). Pod koniec 2022 roku poinformowała ona o podpisaniu pierwszych dużych kontraktów z firmami budowlanymi.

Skanska jako pierwsza otrzymała w grudniu 2022 roku kontrakt na budowę północnego odcinka tunelu o długości 18,5 km i dwóch kilometrów dróg dojazdowych. To pierwszy z trzech dużych kontraktów na budowę podwodnej przeprawy. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku i ma zakończyć się jesienią 2029 roku. W styczniu Norwegia podpisała z kolei drugi ważny kontrakt z firmą Implenia Norge. Kontrakt dotyczy budowy południowej części między Randaberg na południu a Bokn na północy. Po ukończeniu wszelkich technicznych instalacjach cały tunel o długości 27 km mógłby zostać oddany do użytku w 2031 roku.

Przez tunel ma w przyszłości przejeżdżać do 13 000 pojazdów dziennie. Dzięki tunelowi czas podróży ze Stavanger do Bergen skróci się o około 40 minut. To czas, który jest obecnie potrzebny na oczekiwanie w terminalu promowym. Norweska inwestycja przyćmi najdłuższy jak dotąd tunel drogowy na świecie - tunel Lærdals o długości 24,5 km.

Tunel będzie się składał z dwóch równoległych nitek dla samochodów, z których każda będzie się składać z dwóch pasów ruchu. Wyzwaniem dla projektantów było zaprojektowanie urządzeń i rozwiązań zapewniających cyrkulację powietrza w morskich głębinach. Koszty w 2020 roku oszacowano na prawie 20,60 mld koron, czyli ponad 8,6 mld zł.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony