Partner serwisu

W piątek do Polski wjechało 47,5 tys. osób z terenu Ukrainy

ep. 26.02.2022

W piątek do Polski wjechało 47,5 tys. osób z terenu Ukrainy
fot. Straż Graniczna/Twitter
Łącznie ponad 58,3 tys. osób przekroczyło granicę Polski z Ukrainą w piątek 25 lutego. Większość na kierunku wjazdowym.
Jak podała Straż Graniczna, łączna liczba osób, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę 25 lutego wyniosła 58,3 tys. Z tego na kierunku wjazdowym było to 47,5 tys. osób. Na kierunku z Polski do Ukrainy funkcjonariusze odprawili ok. 9,8 tys. podróżnych.

Przypomnijmy, pierwszej doby po rozpoczęciu wojny, do Polski z terytorium gdzie trwa konflikt zbrojny wjechało ok. 29 tys. osób a ok. 9,2 tys. opuściło nasz kraj.

Najnowsze informacje z soboty, mówią, że liczba osób, które przyjechały do naszego kraju zbliża się już do 100 tys.
  

Obecnie, decyzją Komendanta Głównego Straży Granicznej na wszystkich drogowych przejściach granicznych między Polską i Ukrainą prowadzona jest odprawa w ruchu pieszym.

Nasz kraj dopuścił także możliwość przejścia na terytorium Polki osób, które uciekają przed wojną, ale nie posiadają dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy. Takie osoby są warunkowo wpuszczane, a ich pobyt może być zalegalizowany w ciągu kolejnych 15 dni.

Obecnie po polskiej stronie funkcjonuje 8 punktów recepcyjnych, gdzie pomoc mogą uzyskać przede wszystkim te osoby, które nie mają gdzie się udać, ale również te, które oczekują na dalszą podróż, w tym do będących już w Polsce znajomych czy rodziny. Punkty te są zlokalizowane w ośmiu miejscowościach gdzie znajdują się drogowe przejścia graniczne, a dodatkowo na dworcu w Przemyślu i najnowszy punkt na dworcu w Chełmie.

Na pilną potrzebę dodatkowych działań, które ułatwią przyjmowanie uchodźców wskazują m.in. przewoźnicy. Szef Flixbusa Michał Leman za niezbędne uważa umożliwienie przewoźnikom kursowanie na trasie od granicy do dworców kolejowych i autobusowych bez zezwolenia, a jedynie na podstawie zgłoszenia rozkładu. We wpisie na Twitterze wskazuje też na potencjał niewykorzystanej obecnie floty przewoźników państwowych. Widzi też potrzebę zorganizowania przystanków tymczasowych dla autobusów w pobliżu przejść granicznych oraz zaangażowania Policji do kierowania ruchem i stworzenia korytarza dla autobusów zabierających pieszych spod granicy i dla tych, które wjeżdżają z Ukrainy i wracają po kolejne osoby czekające na pomoc.

Obecnie większość przyjeżdżających do Polski z Ukrainy to osoby mające w Polsce przyjaciół lub krewnych.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony