Partnerzy serwisu:

W Rawiczu na linii Wrocław – Poznań wiadukty zastąpiły przejazdy drogowo-kolejowe

inf. pras. 01.07.2021

W Rawiczu na linii Wrocław – Poznań wiadukty zastąpiły przejazdy drogowo-kolejowe
fot. PK PLK
Dwa bezkolizyjne skrzyżowania w Rawiczu zwiększyły bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. To jeden z efektów modernizacji linii między Czempiniem a Dolnym Śląskiem na trasie z Wrocławia do Poznania. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych ma wartość ok. 1,5 mld zł i jest współfinansowana ze środków UE z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Kolejowe wiadukty w Rawiczu zastąpiły dwa przejazdy kolejowo-drogowe. Kursy pociągów są bezpieczniejsze, a w mieście zapewniony jest lepszy system komunikacji drogowej.

Na ul. Piłsudskiego kierowcy korzystają z ponad 400 m przejazdu pod torami. Są dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku. Komunikację przy stacji kolejowej usprawnia nowe rondo u zbiegu ul. Podmiejskiej. Piesi korzystają z bezpiecznych, oddzielonych od jezdni chodników.

Na ul. Świętojańskiej mieszkańcy zyskali 260 m tunel. Obiekt przeznaczony jest przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów. Z zachowaniem ostrożności przewidziano też możliwość przejazdu samochodów osobowych.

– Modernizacja linii Wrocław – Poznań, trasy ważnej dla europejskiej sieci kolejowej, zapewnia coraz lepsze podróże regionalne i dalekobieżne. Na trasie wzrósł poziom bezpieczeństwa dzięki bezkolizyjnym skrzyżowaniom m.in. otworzonym dziś w Rawiczu, a wcześniej w Kościanie oraz Klonówcu, Lesznie i Bojanowie. Kolej staje się coraz bardziej atrakcyjnym, dostępnym i konkurencyjnym środkiem transportu dzięki wykorzystywanemu przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. unijnemu instrumentowi CEF „Łącząc Europę”, z którego współfinasowany jest projekt na trasie Wrocław – Poznań – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

W Rawiczu, w ramach modernizacji linii Wrocław – Poznań, oprócz nowych bezkolizyjnych skrzyżowań, przebudowana została też stacja kolejowa. Podróżni zyskali lepszy dostęp do kolei z dwóch wyższych peronów. Komfort zwiększa zadaszenie, są wygodne ławki, jasne oświetlenie i dobra informacja. Lepszą komunikację umożliwia przebudowane przejście podziemne z windami, a do łączenia ekologicznych środków transportu, kolei i rowerów, zachęcają nowe stojaki.

– Cieszę się z zakończenia kolejnych inwestycji na modernizowanym odcinku E-59 Poznań – Wrocław podczas Europejskiego Roku Kolei. Dwa nowe wiadukty kolejowe nad ulicami Piłsudskiego i Świętojańską w Rawiczu to kolejne bezkolizyjne skrzyżowania na tej trasie. Poprawią one bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym, a cały projekt przyczyni się do ekologizacji transportu poprzez poprawę efektywności i atrakcyjności transportu kolejowego – powiedział Morten Jensen Head of Unit at European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency.

Większe bezpieczeństwo na objętym pracami odcinku granica województwa dolnośląskiego – Czempiń zapewnia już siedem nowych bezkolizyjnych skrzyżowań, poza Rawiczem także w Klonówcu (niedaleko Leszna), w Lesznie, Bojanowie i dwa w Kościanie. Przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe, m.in. w Lesznie, Starym Bojanowie oraz Rydzynie, zyskały nową nawierzchnię i urządzenia przejazdowe: sygnalizacje i rogatki.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony