Partner serwisu

W Rotterdamie zamontują most z recyklingu wydrukowany w 3D

Magdalena Romanowska 25.07.2020

W Rotterdamie zamontują most z recyklingu wydrukowany w 3D
fot. Royal HaskoningDHV
W Holandii, w Parku Kralingse Bos w Rotterdamie powstanie most wydrukowany w drukarce 3D. Obiekt będzie składał się w całości z materiałów pochodzących z recyklingu, głównie z tworzywa sztucznego. Zastąpi drewnianą przeprawę z 1975 roku.
6,5-metrowy most wykonany przez firmę Royal HaskoningDHV zostanie zainstalowany do końca 2020 roku w Kralingse Bos. Zastąpi on drewniany obiekt wybudowany w parku w 1975 roku. Jak przewidują projektanci, nowoczesna przeprawa ma przetrwać nawet 80 lat, to znaczy do 2100 roku.

Most nie tylko będzie wydrukowany z materiałów w całości pochodzących z recyklingu, ale także po jego demontażu, kiedy przestanie służyć przechodniom, cały materiał będzie można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Taką możliwość dają polimery wzmacniane włóknem szklanym (FRP), z których będzie wykonana kładka.

W Rotterdamie istnieją już podobne obiekty wykonane z FRP, ale kładka w Parku Kralingse Bos jest uważana za pierwszy tego typu obiekt skonstruowany przy użyciu druku 3D.

Innowacyjne będą nie tylko materiały i wykonanie, ale również sposób utrzymania mostu. Wraz z samym obiektem zostaną zainstalowane specjalne czujniki, które będą zbierać dane o stanie mostu i zapisywać je w formie cyfrowego projektu.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony