Partner serwisu

W ruchu drogowym (znów) widać wpływ pandemii

Elżbieta Pałys 27.10.2020

W ruchu drogowym (znów) widać wpływ pandemii
fot. GDDKiA
Największy wpływ koronawirusa na ruch drogowy było widać wiosną. Potem powoli zaczęliśmy jeździć tak jak przed pandemią. Dane za ostatni tydzień pokazują, że ruch osobowy ponownie zmalał. Jeśli chodzi o pojazdy ciężarowe, sytuacja jest odmienna.
Dane o natężeniu ruchu w minionym tygodniu, tj. od 19 do 25 października przedstawiła zarówno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jak i zarządca płatnego odcinka autostrady A4 pomiędzy Katowicami i Krakowem.

W obu przypadkach wyraźnie zmalał ruch pojazdów osobowych, jeśli porównać go do tego samego okresu roku 2019.

W przypadku dróg pozostających w zarządzie GDDKiA, średnie natężenie ruchu aut osobowych w minionym tygodniu było o 16 proc. mniejsze niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (18,962 tys. wobec 22,640 tys. pojazdów). Jeśli chodzi natomiast o ruch ciężarowy sytuacja była odwrotna – w tym roku był on wyższy niż przed rokiem, a wzrost wyniósł 7 proc. (4 705 w stosunku do 4409).

Jeśli chodzi o płatny odcinek autostrady, w minionym tygodniu spadek w ruchu aut osobowych był jeszcze większy, bo aż o 32 proc. W tym przypadku mniejszy był także ruch ciężarówek – w stosunku do okresu porównawczego o 4,5 proc.

W przypadku odcinka koncesyjnego A4, mamy do czynienia z trzecim tygodniem z rzędu, kiedy spadki natężenia ruchu zaczęły się ponownie pogłębiać – w przypadku ruchu osobowego tydzień wcześniej spadek wynosił 26,8 proc. a gdyby się cofnąć do okresu 5 – 11 października, mowa była o ruchu niższym o 15,4 proc.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport