Partner serwisu

W Rzeszowie powstanie Dolina Wodorowa

ep. 18.05.2021

W Rzeszowie powstanie Dolina Wodorowa
fot. UM Woj. Podkarpackiego
Pierwsza w Polsce Dolina Wodorowa powstanie w Rzeszowie – tak zakłada podpisany właśnie list intencyjny. Porozumienie, pod którym podpisali się m.in. przedstawiciele administracji publicznej – rządowej i samorządowej, jednostek naukowych i biznesu zakłada współpracę przy prowadzeniu prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych związanych z zastosowaniem wodoru jako paliwa dla transportu.
W uroczystym podpisaniu listu intencyjnego uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

– Przed nami dekada zmian, która ma szansę poważnie wzmocnić nasze państwo. Podstawowym elementem tych zmian jest właśnie wprowadzenie technologii wodorowej. Jesteśmy piątym na świecie producentem wodoru w świecie i trzecim w Europie, więc to duże zobowiązanie. Chcemy stworzyć pięć dolin wodorowych, jako główne ogniwa gospodarki wodorowej, a jedno z nich powstanie właśnie tutaj w Rzeszowie – mówił cytowany w komunikacie prasowym premier Mateusz Morawiecki.

Michał Kurtyka przypomniał, że od kilku miesięcy trwają prace nad strategią wodorową.

Sygnatariusze listu intencyjnego zadeklarowali współpracę na rzecz tworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej. Wykorzystane w tym celu mają być m.in. doświadczenia Doliny Lotniczej.

– Wiemy, że wodór ma szerokie zastosowania. W przyszłości może być również wykorzystany jako paliwo do samolotów. Zrobimy wszystko aby w tym zakresie być liderem nie tylko w naszym kraju. Co Dolina Wodorowa oznacza dla zwykłego mieszkańca? To przede wszystkim tańsza komunikacja, źródła energii i lepiej płatne miejsca pracy – powiedziała cytowana w komunikacie wojewoda Ewa Leniart.

– Wodór to najlepsza wizytówka transformacji energetycznej XXI wieku. Dzisiejsze wejście na drogę wodorową to wyróżnienie ale i wyzwanie. Mogę zapewnić, że determinacji nam nie zabraknie – zapewnił marszałek województwa Władysław Ortyl.

W ramach zawartego porozumienia podejmowane będą działania zmierzające do stworzenia na terenie województwa podkarpackiego warunków do tworzenia gospodarki wodorowej z wykorzystaniem m.in. specjalnych stref ekonomicznych. Sygnatariusze listu zadeklarowali udział w dialogu pomiędzy stronami zainteresowanymi rozwijaniem nowoczesnej technologii, a także wymianę doświadczeń oraz informacji.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony