Partnerzy serwisu:

W San Antonio wybudowano największe w USA przejście dla zwierząt

Magdalena Romanowska 26.12.2020

W San Antonio wybudowano największe w USA przejście dla zwierząt
fot. www.philhardbergerpark.org
W mieście San Antonio w Teksasie wybudowano wiadukt im. Roberta L.B. Tobina, będący jednocześnie największym przejściem drogowym dla zwierząt w Stanach Zjednoczonych. Przejście przebiega nad Wurzbach Parkway, 15-km odcinka autostrady, będącej jedną z głównych arterii w stanie Teksas.
Przejście dla pieszych i dla zwierząt nazwane mianem Roberta L. B. Tobina wpisuje się w naturalny krajobraz otaczający drogę Wurzbach Parkway. Spina ze sobą przecięty przez autostradę park Phila Hardbergera w północno-środkowym San Antonio. Projekt został sfinansowany ze środków prywatnych i zatwierdzony w programu inwestycji miasta San Antonio na lata 2017-2022.

W komunikacie opublikowanym przez miasto jego burmistrz, Phil Hardberger, zaznaczył, że gigantyczne przejście było przez lata wydawało się projektem niemożliwym do zrealizowania. Do jego sfinalizowania przyczyniło się wsparcie wspólnoty miejskiej o hojne datki przekazywane przez prywatnych darczyńców.

 
Budowa obiektu w październiku 2020 r. (www.philhardbergerpark.org)

Wiadukt Robert L.B. Tobin w parku Phila Hardbergera Park ma szerokość ponad 150 stóp (ponad 45 m) szerokości. Z centralnych punktów parku po obu stronach można do niego dojść w ok. 15 min. Na szlaku niedozwolona jest jazda na rowerze, cykliści będą mogli jedynie przeprowadzać przez niego swoje pojazdy.

 
(www.philhardbergerpark.org)

Obiekt jest o tyle wyjątkowy, że stanowi w pewnym sensie element spójny z parkiem po obu stronach autostrady. Jego powierzchnię pokrywa zieleń, nie ma wybetonowanych ścieżek, a pobocza zdobią dodatkowo przestrzenne dzieła sztuki inspirowane lokalną roślinności, stworzone między innymi przez artystów Ashley Mireles i Cade Bradshaw.

Wiadukt został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić bezpieczne przejście nad drogą pieszym i dzikim zwierzętom. Jest jednocześnie największym tego typu obiektem w całych Stanach Zjednoczonych. Warto dodać, że według National Geographic, konstruowanie podobnych przejść dla przydrożnej fauny znacznie zmniejszyło liczbę wypadków samochodowych z udziałem dzikich zwierząt.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony